Ordu kentsel sit alanı koruma planlaması ve uygulama sorunları
Conservation plan of urban site area in Ordu and application problems
  1. Tez No: 430013
  2. Yazar: TÜRKAN ÖZGÜR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FÜSUN KOCATÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 286
Özet
Kentsel sit alanları kentlerin kimliğini oluşturan ve zaman boyutu içeren tarihi belge niteliğindeki alanlardır. Bu alanlar özgün doku karakteristiğiyle kent kimliğinin biçimlendirmesi ve mekansal sürekliliğini sağlaması açısından büyük önem taşımaktadır. Son yıllarda sanayileşme, bilgi ve teknolojideki gelişmeler kentlerde yeni bir değişim ve dönüşümünü de beraberinde getirmiş ve nüfusun artmasına neden olmuştur. Kentteki yeni nüfus için mekansal gereksinimler kent merkezindeki geleneksel doku üzerinde baskıyı artırmıştır. Bu baskı sonucunda geleneksel dokular ya köklü olarak değiştirilmiş ya da ilaveler yapılarak özgünlüğünü kaybettirecek müdahaleler yapılarak kullanılması söz konusu olmuştur. Bu tez çalışmasında, öncelikli olarak koruma ile ilgili kavramsal açıklamalar yapılmış, dünya ve Türkiye'de kentsel koruma yaklaşımları incelenerek sık rastlanan kentsel koruma sorunlarına genel olarak yer verilmiştir. Ordu ile ilgili genel bilgiler verilmiş, kentin mekansal gelişimi plan dönemleri içinde irdelenerek koruma amaçlı plan kararları değerlendirilmiş ve kentsel koruma sorunları Ordu Kentsel Sit Alanı örneğinde incelenmiştir. Bu sorunları saptamak amacıyla Ordu Kentsel Sit Alanı'nda fiziki mekan analizleri ve hane halkı anket uygulaması yapılmıştır. Son olarak Ordu Kentsel Sit Alanı'na ilişkin elde edilen veriler değerlendirilmesi ve sentezlenmesiyle Ordu Kentsel Sit Alanı koruma ve uygulama sorunları ortaya konularak Ordu Kentsel Sit Alanı'nda etkin bir koruma sağlamaya yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Historic urban areas are the areas with the characteristic of being historical document which includes the dimension of time and forms the identity of the cities. These sites are important in respect of providing the spatial continuity and forming the identity of the city with their unique pattern characteristic. In recent years, developments in industrialization, information and technology have brought along a new change and transformation and caused the population to increase in cities. Spatial requirements for the new population in the city have increased the pressure over traditional structure in the city center. As the result of this pressure, traditional structures have been changed either radically or used with the interventions that will cause them to lose their uniqueness through making additions. In this study, first, cognitive explanations about the protection have been stated and later common city problems have been generally referred by reviewing the approaches about urban protection in Turkey and the world. General information about Ordu city has been provided, plan decisions with the purpose of protection have been evaluated by addressing the spatial development of the city in planning periods, and urban protection problems have been reviewed in Ordu Urban Conservation Area example. Physical space analysis and household poll practice have been implemented in Ordu Urban Conservation Area for the purpose of determining these problems. Finally, data obtained related to Ordu Urban Conservation Area have been evaluated and synthesized, and recommendations have been made for providing an effective protection in Ordu Urban Conservation Area by revealing the problems of Ordu Urban Conservation Area protection and practice.