Yeni bir adsorbanın sentezi, karakterizasyonu ve metal zenginleştirilmesinde kullanımı
Synthesis, characterization and using of a new adsorbent in the metal enrichment
- Tez No: 430014
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, Au ve Cd iyonlarının katı faz ekstraksiyonu yöntemiyle zenginleştirilmesi ve atomik absorpsiyon spektrometresi ile tayini için yeni bir yöntem geliştirilmiştir. Au iyonları pH 3,5' da kolon dolgusu olan silikajel yüzeyine kimyasal olarak bağlanan (3-merkaptopropil)trimetoksisilan ile şelatlandıktan sonra 3M HCl + 1M CS(NH2)2 ile elüe edilmiştir. Cd için pH 6' da aynı yolla tutunan iyonlar2M HNO3ile elüe edilerektayinler alevli atomik absorpsiyon spektrometresi ile gerçekleştirilmiştir. Yöntem için örnek çözeltisinin pH' sı, elüent türü ve derişimi, elüent hacmi, örnek ve elüent akış hızı, örnek hacmi gibi değişik analitik parametreler optimize edilmiştir. Matriks iyonlarının etkileri de araştırılmıştır. Ortalama geri kazanma değerleri Au ve Cd için sırayla %107 ve %96 olarak bulunmuştur. Geliştirilen yöntem maden örneklerine uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a new method for the preconcentration and determination of Au and Cd ionsusing solid phase extraction method and atomic absorption spectrometry was developed. Au ions were chelated with (3-mercaptopropyl)trimethoxysilane chemically bonded to silicagel surface at pH 3,5 and then eluted with 3 M HCl + 1 M CS(NH2)2. The Cd ions retained with the same manner were eluted with 2 M HNO3and the analysis was performed by flame atomic absorption spectrometer. The analytical parameters such as sample volume, pH of the sample solution, the type and concentration of the eluent, eluent volumeand flow rate of sample and eluent solutions were optimized. The effect of matrix ions was also investigated. The average recovery values of Au and Cd ions were found as 107% and 96% respectively. The developed method was applied to the ore sample.