Web tabanlı gerçek zamanlı eklentisiz sanal sınıf uygulaması
Web-based real time plug-in-free virtual clasroom aplication
- Tez No: 430032
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATİLLA ERGÜZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Sanal sınıf, bilinen örgün eğitimin aksine eğitmen ve katılımcıların farklı mekânlarda, mevcut bilgisayar teknolojileri vasıtasıyla internet üzerinden çevrimiçi olarak, belirlenen zamanda bir araya gelerek gerçekleşen eğitim sistemine verilen addır. Uygulamada, web tarayıcısı üzerinden ses, video ve veri iletişimine olanak sağlayan WebRTC (Web-based real time communication) açık kaynak API'leri kullanılmıştır. Sanal sınıf sistemlerini de içine alan uzaktan eğitim sistemlerinin, zaman ve mekândan bağımsızlığı, fırsat eşitliği, öğrenene kadar ders üzerinde çalışabilme gibi birçok avantajlarının yanında bazı sorunlarda ortaya çıkmaktadır. Bunlardan bazıları; eğitmen ve katılımcılar arasında etkileşim eksikliği, eğitimin gerçekleşmesi için ek uygulamalar kurulması veya standart uygulamalardan faydalanılsa bile eklenti ve benzeri kurulumların yapılması gerekliliği ve gelişen teknoloji ile artan mobil cihaz kullanımını destekleyecek uygulamaların sınırlı olması bunlardan en önemlilerindendir. Bu çalışmanın amacı, yukarıda anılan eksikliklerin mümkün olduğunca giderilerek eğitimin daha etkin bir şekilde yapılmasıdır. Öğrenci merkezlilik, öğrencinin eğitimi her koşulda alabilmesi ve eğitimin olabildiğince verimli olması ana hedeftir. Temelde; eklentisiz, kullanıcıların ek bir uygulama kurmasına gerek kalmadan, sadece modern web tarayıcılarından faydalanarak (Google Chrome, Mozilla Firefox, Opera), platform bağımsız ve mobil cihazlarında kullanılabildiği bir sanal sınıf ortamı oluşturmak hedef alınmıştır. Geliştirilen bu uygulamada; internet bağlantısının olduğu her yerden hiçbir ek yazılıma gerek duyulmadan platform bağımsız modern web tarayıcıları kullanarak tek bir HTML5 sayfası ile kesintisiz anlık sesli ve görüntülü sohbet, mesajlaşma, doküman sunumu ve beyaz tahta uygulaması kullanıcılara sunulmuştur. Uygulamada sunulan bu fonksiyonlar ile eğiticinin katılımcılar ile ve katılımcının bireysel olarak eğiticiyle etkileşiminin arttırılması hedeflenmiştir. Sanal Ders uygulamasında, sanal sınıf ortamlarının getirdiği etkileşim eksikliği, öğrencinin çevrimdışı takip ettiği derslerde sorularına karşılık bulmada yaşayabildiği zorluklar, uygulama için eklenti ve benzeri program kurulumu ihtiyaçları, platform ve sistem bağımlılığı gibi dezavantajların giderilmesi hedeflenmiştir. Ayrıca uygulama mobil cihazlar ile de uyumlu bir şekilde kullanılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Virtual classroom, contrary to known formal education, is the name given to the education system occurring between the instructor and participants in different places and defined time with the help of current computer Technologies, online internet connection. Open source WebRTC APIs providing voice, video and data communication over web browser were used in this application. Besides most of distance education systems', containing virtual classroom, advantages like independent of time and place, opportunity equality, the chance of practicing until to learn, there are some problems with these systems. Some important of them are lock of communication between the instructor and participants, need of installing new applications to carry out the training or the necessity of installing new plug-ins or similar applications even if standards application are used and limited applications supporting mobile device usage with developing technologies. The aim of this study is to provide more effective education by diminishing the impairments mentioned above. The fundamental goals of the study are student-centeredness, available training for the students in every circumstances and providing a functional education at maximum level. Basically, it is intended to compose on independent platform and useable with mobile devices virtual classroom environment by only using modern web browsers (Google Chrome, Mozilla Firefox, Opera); without any plug-ins and the necessity of installing additional applications. With this application, the users leave the chance of continuous instant voiced and visual chat, messaging, document presentation and white board application in any internet connection available place, without any additional software by using platform independent modern web browsers with only a HTML5 page. The purpose of these functions, is to increase the communication between the participants and instructor; the individual participant and intended to prevent such as lock of interaction caused by virtual classroom environment, the students' difficulties in getting answers to their questions during their off line courses, the needs of installing new plug-ins for the application and similar programs, and addiction to the platform or system. It's also possible to use the application with mobile devices.