Maden ocaklarında madenciler için yer tespiti uygulaması
A tool for real-time location detection system for the miners
  1. Tez No: 430034
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM LÜY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATİLLA ERGÜZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Madencilik ilk çağlardan itibaren insanlığın ham madde ihtiyacını karşılayan en önemli iş kollarından birisi olmuştur. Günümüzde de madenciliği gelişmiş olan ülkelerin refah düzeylerinin daha iyi olduğu görülmektedir. Madencilik çok önemli bir iş kolu olmasına rağmen, madencilik işinin yer altında yapılmasından dolayı diğer sektörlere göre güvenlik riski daha yüksektir. Teknolojinin gelişmesiyle madencilik sektöründe güvenlik risklerini en aza indirmek için çeşitli sistemler geliştirilmiştir. Bu sistemleri, maden içerisinde çeşitli gaz ölçümleri yaparak merkezi bir sisteme ulaştıran ağ sistemleri ve oluşabilecek muhtemel bir kaza sonrasında madenciler üzerine takılan vericiler sayesinde madencilerin konumunu tespit ederek madencilere en hızlı şekilde ulaşma imkânı veren ağ sistemi olarak ikiye ayırabiliriz. Bu çalışmada bu sistemlerin donanım yapısıyla ilgilenilmemiş sadece yazılım yapıları üzerinde durulmuştur. Günümüzde her iki sistem içinde çeşitli yazılımlar geliştirilmiştir. Yalnız geliştirilen bu yazılımların kullanımı zor olup neredeyse bir uzmanlık istemektedir. Aynı zamanda teknolojinin yüksek oranda gelişmesine rağmen maden güvenlik yazılımları bu gelişmenin gerisinde kalmıştır. Yapılan literatür araştırması sonucu mevcut maden güvenlik yazılımlarının hiç birisinde üç boyutlu bir madenci takip sistemi bulunmamaktadır. Bu çalışma bu eksikliği gidermek piyasada ki maden güvenlik yazılımlarının özelliklerine ek olarak, kullanıcıların kolaylıkla üç boyutlu maden haritaları çizebildiği ve değişen maden boyutlarına göre maden ocağını güncelleyebildiği bir sistem olarak tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Mining is one of the working areas for supplying raw materials for the human use. It is seen that the countries with high level mining activities have also high level of welfare. Mining is a very important working area, however, it has a higher security risk comparing to other areas because it is underground. With the recent technological developments there are various systems to lower the security risks. We can separate these systems into two groups, one is for the network systems that make some gas measurements inside the mine and deliver the values into a central system and one is for the network systems that deliver the location information of the miners to make it possible to reach them fast at the time of a possible accident via transmitters attached to each of them. In this study, only the software design was considered, the hardware part is totally out of the scope. Recently there are software programs for both systems. However, they are not easy to use that they need some expertise. At the same time mine security programs are behind the technology due to recent fast developments. The literature review results show that none of the mine security software programs support 3D design. In this study, it is targeted to fill this gap by designing a system so that the users can draw 3D maps easily and also can update the drawings due to changing dimensions of the mine.