Fe ve Cu içerikli metal organik tek kristallerinin sentezlenmesi,kristal yapılarının analizi ve manyetik özelliklerinin incelenmesi
Synthesis crystal stucture analysis and investigation of magnetic properties of Cu and Fe based metal organic single crystals
  1. Tez No: 430035
  2. Yazar: JAMİLA KARİMİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NERMİN KAHVECİ YAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada, Fe(BF4)2.6H2O (Iron(II) tetrafluoroborate hexahydrate) ve Cu(BF4)2.H2O (Copper(II) tetrafluoroborate monohydrate) bileşikleri; 1,10-phenanthroline monohydrate (C12H8N2.H2O) ligantı ile ayrı ayrı tepkimeye sokularak Fe ve Cu içerikli yeni tek kristaller oluşturuldu. Kristallere ait kırınım şiddet verileri tek kristal difraktometresi ile toplatıldı ve toplanan kırınım şiddet verileri SHELXS-97 ve SHELXL-97 bilgisayar programları ile çözüldü ve arıtıldı. Bu kristallere ait bağ açıları, bağ uzunlukları vb. yapısal özellikler ortaya konuldu. İlgili kristallere ait manyetik özellikler ise AC Manyetik Alınganlık Sistemi ve Mössbauer Spektroskopisi yöntemleri ile yapıldı ve literatürdeki benzerleri çalışmalarla karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, new Fe and Cu based single crystals have been grown by reaction 1 10-phenalthroline with Fe(BF4)2.6H2O and Cu(BF4)2. H2O respectively. The diffraction intensities of these crystals have been collected and the structures have been solved and refined by SHELXS-97 and SHELXL-97 computer programs. The structural properties such as bond lengths and bond angels etc.… have been investigated. The magnetic properties of these two crystals have been studied by AC magnetic susceptibility system. And also the Mossbauer spectroscopy has been used for Fe based crystal for research the nuclear interactions. Finally the results have been discussed with the similar structures in literature.