Sabit referans istasyonlarının yer değiştirmeleri ile deprem verilerinin karşılaştırılması
Comparison of reference station location of constant change with earthquake data
  1. Tez No: 430082
  2. Yazar: FATİH ALİYAZICIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KURTULUŞ SEDAR GÖRMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Depremler tarih boyunca ulusların karşılaştığı doğal afetlerin başında gelmiştir. Yaşatmış oldukları can kayıpları ile birlikte sebep oldukları maddi yıkımlar ise ülke ekonomilerinde büyük zararlara sebep olmuştur. Şüphesiz ki dünyadaki en önemli unsurun insan yaşamıdır ve bu durum her zaman bilim insanlarının çalışmalarının temelini oluşturmuştur. Dünyada ve ülkemizde deprem yaratma potansiyeline sahip yüzlerce aktif fay bulunmaktadır. Ancak Dünyamızın sahip olduğu ve bugüne kadar keşfedilmemiş olan fay hatlarının varlığı da bilinmektedir. Gerçekleştirilecek olan çalışmalar ile yeni fay hatlarının belirlenmesi, bilinen fay hatlarının incelenmesi ve depremlerin önceden tespit edilebilmesi çalışmaları ile birlikte can ve mal kayıplarının en aza indirilmesi amaçlanmıştır. Bilim insanları tarafından eşsiz bir laboratuvar olarak isimlendirilen Kuzey Anadolu Fayı 17 Ağustos ve 12 Kasım 1999 depremleri ile birlikte ülkemizdeki deprem gerçeğinin önemi bir kez daha ortaya koymuştur. Bu tarihten itibaren çalışmalar olası Marmara depremine yönelmiştir. Gerçekleşmesine bilimsel açıdan kesin gözü ile bakılan Marmara depreminin olası merkezinde İstanbul ve yakın çevresini kapsamaktadır. İstanbul'un güneyinde yer alan Bursa olası Marmara depreminden en çok etkilenecek olan deprem merkezlerinden biri konumundadır. Bu çalışma kapsamında Bursa ili Osmangazi ilçesinde bulunan Bursa Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğünden 2008-2010 yıllarına ait GNSS gözlem verileri temin edilmiştir. Bu veriler Avrupa kıtasında bulunan MATE, POLV, PENC, GRAZ ve ISTA isimli IGS istasyonlarına bağlı olarak günlük bazda hesaplanmıştır. Değerlendirmeler akademik bir yazılım olan GAMIT-GLOBK üzerinde tamamlanmıştır. Hesaplanan günlük çözümler ve aynı tarihlerde gerçekleşmiş olan deprem verileri birlikte değerlendirilmiş ve aralarında olabilecek olan ilişkiler incelenmiştir. Hesaplamalar sonucunda elde edilen veriler incelendiğinde; zaman zaman ani konum değişiklikleri ile gerçekleşmiş olan depremler benzerlik göstermiş olsalar dahi geniş açıdan bakıldığında istenilen ilişkilendirme kurulamamıştır.
Özet (Çeviri)
Earthquakes are top of natural disasters faced by the nations throughout history. With material destruction they caused casualties they had caused great harm lived in the country's economy. It is undoubtedly the most important aspects of people's lives around the world and this has always formed the basis of the work of scientists. There are hundreds of active faults in the world and in our country have the potential to create earthquakes. However it is known that our world has undiscovered fault lines so far .The studies will be done aims to discover new fault lines,to survey existing lines,to predict future earthquakes and reduce loss of lifes and property. . North Anatolian Fault named as a unique laboratory by scientists, showed one againthe importance of the fact that our country has the reality of aerthquake by August 17 and November 12, 1999 . From this date the studies are directed to possible Marmara earthquake. Looking through the eyes of scientifically precise realization in the center of Istanbul and the Marmara earthquake covers the immediate surroundings.Bursa, located in the south of Istanbul, is one of the locations that will be affected most by the possible Marmara earthquake. As a part of this study, Gnss observation data fort he period 2008-2010 is supplied from Water and Sewerage Administration General Directorate which exists in the Osmangazi district in Bursa. These data are available in Europe MATE, POLVE, PENCE, GRAZ and ISTA depending on the IGS station is calculated on a daily basis. Reviews GAMIT the academic software / completed over the Globe. Calculated daily solutions and the data of earthquakes that have occurred the same dates were evaluated together and the relationship between them was examined When examining the data obtained as a result of the calculations; sudden position changes from time to time if they have similar earthquakes that have occurred with the desired association has not been established even when viewed from wide angles.