Konya ili Çumra ilçesi üretim alanlarında şeker pancarında kök çürüklüğüne yol açan fungal etmenlerin tespiti
Fungal diseases causing root rot in sugar beet growing areas of Çumra district in Konya province
  1. Tez No: 430092
  2. Yazar: DİLEK AKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEÇİL AKILLI ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Ziraat, Biology, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Şeker pancarında fungal kök çürüklüğü etmenleri Konya ili Çumra ilçesindeki 31 yetiştirici tarlasından 2014 yılında söküm sonunda toplanan örneklerde araştırılmıştır. Etmenler hastalıklı örneklerin yüzey dezenfeksiyonundan sonra değişik besi ortamlarına ekilmesi ve izolasyonu ile araştırılmıştır. İzolasyon sonunda Alternaria alternata, Geotrichum sp., Fusarium equiseti, F. moniliforme, F. oxysporum, Phoma betae ve Pythium sp. fungusları değişik oranlarda elde edilmiştir. Bu fungus türlerinden 22 izolatın patojeniteleri önce pancar yumru kesitlerinde araştırılmıştır. Daha sonra bazı izolatların fide dönemi patojeniteleri tohum bulaştırma tekniği ile belirlenmiştir. Yumrularda en fazla çürümeye Fusarium equiseti'nin 17 nolu izolatı neden olmuş, onu Pythium sp., Fusarium oxysporum 21, F. moniliforme 26/1 ve diğerleri izlemiştir. Alternaria alternata ve Phoma betae 22 izolatlarının virulanslığı düşük bulunmuştur. Fide patojenite denemelerinde ise en yüksek virulanslığı Pythium sp. izolatı oluşturmuş, onu Phoma betae, Fusarium oxysporum 21 izlemiştir. Alternaria alternata ½, Fusarium equiseti 10, Fusarium moniliforme 26/1, Fusarium moniliforme 26/1,1 izolatları düşük derecede hastalık oluşturmuşlardır. Fusarium oxysporum 6 ve Fusarium equiseti 17 izolatları kontrolden daha düşük seviyede hastalık şiddetine yol açmışlardır.
Özet (Çeviri)
Fungal root rot agents of sugarbeet were investigated using the samples collected from 31 fields after harvest in 2014 from Çumra district of Konya province. The causal agents were determined after surface sterilization of the samples and plating them on various agar media. Alternaria alternata, Geotrichum sp., Fusarium equiseti, F. moniliforme, F. oxysporum, Phoma betae and Pythium sp. were recovered at various ratios from the samples. Twenty two isolates obtained from the samples were first tested for pathogenicity on sugarbeet root slices. Later on pathogenicity of isolates were tested by inoculating sugarbeet seeds. The highest rate of root rot was caused by the Fusarium equiseti isolate 17 and the isolates of Pythium sp., Fusarium oxysporum 21, F. moniliforme 26/1 followed it. Pythium sp. isolate caused the highest rate of seedling damping off and it was followed by Phoma betae, Fusarium oxysporum 21 followed it. The isolates of Alternaria alternata ½, Fusarium equiseti 10, Fusarium moniliforme 26/1, F. moniliforme 26/1,1 produced very low rate of seedling death. The isolates Fusarium oxysporum 6 and Fusarium equiseti 17 caused lower rate of disease than the controls.