Konya ili Çumra ilçesi tarım işletmelerinde meydana gelen traktör ve tarım makineleri kaynaklı iş kazalarının belirlenmesi
Determination of the accidents during the operations with farm tractors and machinery of agricultural enterprises located in Cumra district of Konya province
- Tez No: 489375
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR HACISEFEROĞULLARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu araştırmada, Konya ili Çumra ilçesi tarım işletmelerinde son 20 yılda meydana gelen traktörler ve tarım makineleri iş kazaları incelenmiştir. İlçede kazaya maruz kalan üreticilerin tamamı popülasyonu oluşturmuştur. Tam sayım yöntemi uygulanarak 43 tarım işletmesi ile yüz yüze anket uygulaması yapılarak veriler elde edilmiştir. Anket sonucunda işletmelerin %95.30'unun bitkisel üretim yaptığı ve ortalama tarım alanı miktarının 189.7 da olduğu belirlenmiştir. Kaza başına kazaya karışan insan sayısının 1.74, iş kazasını yapanların %95.30'unun erkek, traktörle gerçekleşen kazaların oranının %41.90 ve bunun %20.90'ının tarım arabası ile gerçekleştiği bulunmuştur. Kazaların %39.50'si tarlada çalışma esnasında, %58.10'u öğleden sonra, %34.90'luk bölümü devrilme şeklinde gerçekleşmiştir. Kazanın nedenleri arasında %32.60'lık bir oranla dikkatsizlik, %20.90'lık oranla kuyruk mili kazaları, %11.60'lık oranla aşırı yükleme ile zemin bozukluğu ve %7'lik oranla gerekli güvenlik tedbirlerinin alınmaması, %4.70 oranla aşırı hız ve %2.30'luk oranla kayış kasnağa bir organın kaptırılması şeklinde sıralandığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Tractor and agricultural machinery accidents happened in the last 20 years in Çumra town of Konya province were investigated in this study. All of the producers involved in accidents constituted research population. Complete enumeration method was used and questionnaires were applied to 43 agricultural enterprises through face-to-face meetings. Survey results revealed that 95.30% of the enterprises were dealing with plant production activities and average land size was 189.7 da. Number of individuals per accident was identified as 1.74; 95.30% of the individuals involved in accidents were male; a tractor was involved in 41.90% of the accidents and 20.90% of these accidents happened with a trailer. Of the investigated accidents, 39.50% happened while working in the field; 58.10% happened afternoon; 34.90% happened as rollover. With regard to reasons of accidents, 32.60% were resulted from inattention, 20.90% resulted from pto-shaft accidents, 11.60% were resulted from overloads and surface impurities, 7.0% were resulted from lack of safety measures, 4.70% were resulted from over speed and 2.30% were resulted from organ caught-ins to belt-pulley.