Kayseri ili örneğinde, atıksu arıtma tesislerinde uygulanan arıtma yöntemlerinin incelenmesi ve optimum yöntemin belirlenmesi.
For example in Kayseri province, the investigation of treatment methods used in wastewater treatment plants and determination of optimum method.
  1. Tez No: 430094
  2. Yazar: NAKİ KAVAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZELİHA LEBLEBİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Günümüzde suya olan ihtiyaç artmakta ve su kaynakları hızla tükenmektedir. Atıksuların arıtılması, su kaynaklarının korunması için çok önemlidir. Atıksuların temizlenmesinde farklı arıtma yöntemleri uygulanmaktadır. Bu çalışmada, atıksu arıtma tesislerinde uygulanan arıtma yöntemleri araştırılmış, örneklem olarak Kayseri ili seçilmiştir. Çalışma süresince, Kayseri'de bulunan beş farklı atıksu arıtma tesisinde inceleme yapılmış; pH, Askıda Katı Madde (AKM), Kimyasal Oksijen İhtiyacı (KOİ), Biyolojik Oksijen İhtiyacı (BOİ) giriş ve çıkış değerleri belirlenmiş; bu veriler ışığında yöntemlerin karşılaştırması yapılmıştır. Çalışmalarda Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği esasları ve arıtma parametreleri esas alınmıştır. Analiz sonuçlarına göre AKM, KOİ ve BOİ arıtma verimleri sırasıyla; Aktif Çamur Yönteminde (A.Ç.) % 98, % 96, % 99; Ardışık Kesikli Reaktör Yönteminde (SBR) % 92, % 91, % 96; Membran Bioreaktör Yönteminde (MBR) % 96, % 95, % 99; Doğal Arıtma Yönteminde (D.A.) % 82, % 56, % 60 olarak belirlenmiştir. MBR uygulanan arıtma tesisinde çıkış suyu AKM, KOİ ve BOİ ortalamaları sırasıyla 5 mg/L, 28 mg/L, 2 mg/L olarak ölçülmüştür. Sonuç olarak; MBR yönteminin I. sınıf kaliteye sahip olduğu, bu yöntem ile arıtılan evsel atıksuların gelecekte içme suyu olarak kullanılabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Today, the need for water increases and water resources are being depleted rapidly. Wastewater treatment is very important for protection of water resources. Different treatment methods are applied to clean wastewater. In this study, treatment methods applied in wastewater treatment plants are investigated and Kayseri province is chosen as a sample. During this study; different wastewater treatment plants in Kayseri in pH, TSS, COD, BOD, input and output values were examined; according to this data comparasions were made of processes. All studies were predicated to parameters as treatment with Water and Wastewater Control Acency of Turkey. According to the results, TSS, COD, BOD treatment efficiencies are indicated respectively as in the active sludge process in % 98, % 96, % 99 correlation, in the sequencing batch reaktor process in % 92, % 91, % 96 correlation, in the membrane bioreactor proceds in % 96, % 95, % 99 correlation, in the natural purification method in % 82, % 56, % 60 correlation. At treatment plants implemented by MBR, output water TSS, COD and BOD averages were respectively measured at 5 mg/L, 28 mg/L, 2 mg/L. As a result; as parameter values has a beter standard of the effluent membran bio reactor system applied treatment plant it has been observed that passable is at a quality that can be used in the drinking water in the future.