Çevre sorunlarının geleceği ve sorunların çözümünde izlenebilecek dünya ve Türkiye ölçekli politikalar
The future of the environmental problems and the policies that can be followed on global and Turkey scale for the solution of problems
- Tez No: 43010
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. SERDAR ATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Çevre Mühendisliği, Political Science, Environmental Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
İnsan-çevre ilişkileriııin daha da yoğunluk kazandığı günümüzde, insanların ihti yaçlarını gelecekte de yeterli düzeyde karşılayacak mal ve hizmetlerin gürekliliğinin sağ lanması önemli bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Sürekli olarak kendini yenileyen ve yenilikler peşinde koşan insanların bir kısmı arzu ettikleri gelişme seviyesini yakalarken, önemli bir kısmı da kaynaklara ulaşabilme sorunlarıyla uğraşmaktadır. Bunun sonucunda; daha az nüfusa sahip olan gelişmiş ülkeler daha çok kaynak kullanarak çevreyi kirletmekte, diğer yandan daha çok nüfusa sahip azgelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler de kalkınmak için ellerindeki kaynakları satarak daha çok çevrenin tahrip edilmesine yolaçmaktadırlar. Aslında günümüzde yaşadığımız çevresel etkiler birer sorun olmaktan çok, tüketimin doğal bir sonucudur. Dünyada yaşanan bu paradoksal ilişki günümüz koşullarında, her açıdan daha çok kaynağın kullanımını gerektirmektedir. Daha çok kaynak kullanımı; daha çok tüketimi ve dolayısıyla daha büyük boyutlarda çevresel kirlenmelere yolaçmaktadır. Diğer yandan doğayı ve kaynakları sürekli olarak tüketmeye zorlayan temel faktör ise, modernleşme ölçütleri olmaktadır. İnsanları sürekli olarak tüketmeye yönlendiren modernleşme ölçütleri, kaynakların daha çok miktar ve çabuklukta kullanılmasına neden olmaktadır. Bu nedenle; daha çok tüketen toplumlar modern olarak algılanmakta, ancak tüketimin de bir sının çizüememektedir. Kaynakların gelecekte de sürdürülebilir kılınmasında ilke olarak benimsenen“Sürdürülebilir Kalkmma”anlayışı; bir yandan dünya nüfusunun artışı, diğer yandan toplumların tüketim neonlarının değişmesiyle birlikte artan tüketimle geçersiz ve tutarsız kalmaktadır. Bu nedenle özellikle insanların gerçek ihtiyaçları ile isteklerini yeniden sorgulayan ve ihtiyaçları en az miktarda kaynak kullanarak karşılanmasını öngören yeni bir yaklaşımın benimsenmesi zorunludur. Bu yeni yaklaşım; insanın en azı ile yetinmesini ve israftan kaçınmasını öngören Yetinme Seviyesi olmalıdır. Unutulmamalıdır ki, bugün elindekilerle yetinmeyen insanlar, gelecekte bu kaynakları da bulamayacaklardır.
Özet (Çeviri)
In today's world in which relationship between individual and environmental become more intense, we face the important production continuity problem of good and services to satisfy people's needs and wants sufEcently. On the one hand, people who replace and renew themselves and fallow innovations reach desired development level, on the other hand more people try to solve the problems regard with natural resources. That's why, while developed countries that have less population use more resources and cause to the environmental problems and the destruction of environment, both underdeveloped and developing countries brings to environmental problems by means of selling their natural resources for economic development. In feet, today's environmental problems are the natural outcome of the over-consumption rather than the (environmental) problem. This paradoxical relationship is required to use of more resources in every aspects of modern life. The more resources use the more consumption and environmental problems are caused to. On the other hand, basic factor which force to exploit the environment and the natural resources is that of“criteria of modernization”. This criteria directing people to the more consumption bring about to the explotation of natural resources quickly. Consequently, consumption societes seem to be“modern”, but the limits of this consumption can not be drawn. Since“sustainable development”understanding which aims to make the natural resources“sustainable”in the future has became invalid and inconsistent by the increasing world population and the changing nature of consumption norm of societes, it is important to examine the“real”needs and wants of people and to develop new approaches that satisfy these needs by using minimum resources. This new understanding must be the“Content Level”approach that accepts the minumum using of natural resources and denies to waste of them. We must keep in mind that people will not find these resources if they don't know the“valve”of given resources.