Çankırı koşullarında bazı kuru fasulye (Phaseolus vulgaris L.) genotiplerinin verim ve bitkisel özelliklerinin belirlenmesi üzerine bir çalışma
A study on determination of yield and plant characteristics of some dry bean (Phaseolus vulgaris L.) genotypes under Çankırı conditions
- Tez No: 430100
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORAL DÜZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmanın amacı; ileri düzey kuru fasulye hatları ile tescilli çeşitlerin Çankırı koşullarında bazı bitkisel özellikleriyle tane verim performanslarının belirlenmesidir. Araştırma; 2015 yılında Çankırı Karatekin Üniversitesi Uluyazı Kampüsü uygulama alanlarında yürütülmüştür. Tarla denemeleri tesadüf blokları deneme deseninde 4 tekerrürlü olarak düzenlenmiştir. Bitkisel materyalini Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsünden (KTAE) temin edilen yüksek sıcaklık ve kuraklığa dayanıklı toplam 7 kuru fasulye genotipi oluşturmuştur. Genotiplerin; çıkış süresi 8-11 gün, ilk çiçeğe kadar geçen süre 40-43 gün, vejetasyon süresi 88-95 gün arasında değişmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine yield performance and some plant properties of some species registered with advanced dry bean lines under Çankırı conditions. The study is performed in the implementation areas at the Uluyazı Campus of Çankırı Karatekin University in 2015. Field area trials are arranged with a randomized complete block design with three replications. Four advanced lines obtained in a program aimed to develop a genotype that resists high temperature and drought provided from Black Sea Agricultural Research Institute (BSARI), totally seven dry bean genotypes are used as the plant material. Emergence Germination time, period until the first flower day and vegetation periods of genotypes were changed respectively 8-11 days, 40-43 days 88-95 days.