Variations of source parameters due to anisotropic focal region
Anizotropik deprem odağının kaynak parametrelerinde yarattığı değişimler
- Tez No: 430115
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇAĞRI DİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
İzotropik ortamdaki sismik kaynaklar anizotropik ortamdakilere göre daha karmaşık moment tensörü yapısına sahiptirler. İzotropik ortamdaki kayma şeklinde oluşan depremler tamamen çift kuvvet çifti (DC) özelliğine sahip moment tensörler üretirler. Anizotropik ortamdaki kayma şeklinde oluşan depremler ise çift kuvvet çifti, izotropik (ISO) ve telafi edilmiş doğrusal vektör dipolleri (CLVD) bileşenler üretir. Moment tensörde bulunan DC, CLVD ve ISO yüzdeleri anizotropinin yüzdesine, yönelimine ve büyüklüğüne bağlıdır. Bu çalışmada normal fay, ters fay, eğim atımlı fay, sol yanal atımlı fay ve sağ yanal atımlı fay olmak üzere beş ana fay türü seçilmiştir. Bu fay türleri enine izotropik, ortotropik ve monoklinik simetri sınıflarına sahip altı farklı materyalden oluşan ortamlara uygulanmıştır. Anizotropik elastisite tensörü olası bütün açılarda döndürülmüş ve her döndürmede oluşan yeni elastisite tensörü kullanılarak moment tensörler üretilmiştir. Sonrasında bu moment tensörlerin moment tensör çözümleri yapılmış ve ISO, CLVD ve DC bileşenleri bulunmuştur. Moment tensörlerin DC, CLVD ve ISO yüzdeleri farklı fay türleri için çizdirilmiştir. DC bileşeni kullanarak fay düzlemi oryantasyonu bulunmuş ve orjinal fay düzlemi parameterlerinden olan sapmaları hesaplanmıştır. Anizotropik ortamın fay düzlemi parametreleri üzerindeki etkisi bulunmuştur. Verilen anizotropik materyalin en yakın izotropik uzaya ulan uzaklığı bulunmuştur. MTEX yazılımı kullanılarak P ve S dalgası anizotropileri bulunmuş ve P ve S dalgası azinotropi yüzdelerinin elastisite tensörlerinin izotropik uzaya ulan uzaklıkları ile ilişkilendirilmiştir. P dalgası anizotropi yüzdesi ve elastisite tensörlerinin izotropik uzaya olan uzaklıklarının fay parametrelerindeki değişmde ve çift kuvvet çifti olmayan kaynağın yüzdesi arasında bir ilişki olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Seismic sources in anisotropic medium have more complex moment tensor structures compared with the moment tensors of isotropic medium. Shear sources in an isotropic focal medium generate pure double-couple (DC) moment tensors. However in an anisotropic medium, shear sources can generate moment tensors with DC, compensated linear vector dipole (CLVD) and isotropic (ISO) components. The DC, CLVD and ISO percentages of a moment tensor depend on the magnitude and the orientation of the anisotropy. In this study, we choose five fault types namely, left/right strike slip, normal, reverse and dip-slip faults in a medium of different anisotropy classes; transversely isotropic, orthotropic and monoclinic. We rotated the anisotropic elasticity tensors of the medium for every possible orientation and evaluate the moment tensors of each cases. Then moment tensor decomposition is applied and DC, CLVD and ISO components are found. We plot the DC, CLVD and ISO percentages of the moment tensors generated by different fault types and anisotropy classes. By using the DC components, first we obtained fault plane orientation then we calculate the deviation from the original fault mechanism. Effects of anisotropy of the source region on calculated fault parameters are found. Distance from isotropic space of given anisotropic elasticity tensor and P/S wave velocity anisotropy percentages are measured. These percentages are proportional to the distane from isotropy. There is a correlation between distance to isotropy and P wave anisotropy with variation of fault plane parameters and percentages of non-DC components of earthquake source.