Studying the finiteness of large earthquakes with higher order moments of the moment tensor
Büyük depremlerin sonluluğun yüksek dereceli momentler ile incelenmesi
- Tez No: 430114
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ÖZGÜN KONCA, YRD. DOÇ. DR. ÇAĞRI DİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Kinematik sonlu fay modelleri kullanılarak büyük depremlerin fay parametreleri bulunabilir. Bu fay modelleri bir çok faycığın bir araya gelmesi ile oluşturulur. Bu modellemenin bir kötü yanı faycıkların etkilerinin tek tek hesaplanmasının zaman alması ve fay modelinin ters işlem için önceden belirlenmesinin zorunlu olmasıdır. Alternatif olarak kaynak moment tensör dağılımı olarak tanımlanabilir. Bu dağılımın yüksek dereceli momentleri de hesaplanabilir. Yüksek dereceli momentler de fay parametrelerinin hesaplanmasında kullanılabilir ve ters işlem için daha az bilinmeyen barındırırlar. Bu özellik ters işlemin daha hızlı yapılmasını sağlar. Bu tezin amacı sonlu fay modellerinin (ikinci dereceye kadar) yüksek dereceli momentler ile ne kadar temsil edilebildiğinin bir ölçüsünü bulmaktır. İzotropik sonsuz homojen ortamda hem sonlu fay yöntemi ile hem de yüksek dereceli momentler ile sentetik sismogram oluşturulup aralarındaki benzerlikler incelenmiştir. Alıcı azimutları ve uzaklıklarının etkileri farklı frekans bantlarında araştırılmıştır. Yüksek dereceli momentlerin dalga şeklinden çok daha genel olarak dalga genişliğine uyum sağladığı görülmüştür. Ayrıca, depremlerin nokta kaynak gibi davranması beklenen frekanslarda yüksek dereceli momentlerin saf nokta kaynak çözümlerine göre sonlu faylara daha iyi uyum sağladığı gözlenmiştir. Sonsuz ortam için uzaklığın çözümlere bir etkisi olmadığı görülmüştür. Ancak, fay tipi, fay atım yönü ve alıcı azimutlarının yüksek dereceli momentlerin çözüm gücüne etkileri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Finite fault parameters of the large earthquakes can be obtained using kinematic finite fault models which consist of a collection of subfaults. Yet calculating each subfault individually costs time and the fault model needs to be defined a priori for the inversion process. Alternative representation of the source is defining it as a moment tensor density distribution. In this case higher order moments of the distribution can be calculated. Higher order moments can also be used to estimate first order finite-fault parameters and it has the advantage of having less number of unknowns. This characteristic would allow for more rapid fault parameter solutions. The aim of this thesis is to develop a measure on the approximation of finite fault models using higher order moments up to degree two. Synthetic seismograms for both finite fault sources and their higher order moment approximations are generated using infinite homogeneous isotropic medium to identify the similarities between the waveforms. The effects of the receiver azimuths and distances are investigated using using different frequency ranges. It is found that higher order moments can give an approximation of waveform broadness or pulse width rather than the overall shape of the waveforms. Higher order moments also improved the point source approximations at frequencies that are beyond the corner frequency of the event. Fault type, fault strike direction and receiver azimuth influence the higher order moment solutions while distance is an insignificant factor at least for the whole-space medium which is considered in this study.