Urban regeneration strategies for supporting social sustainability of roma community: İzmir-Ege neighbourhood urban regeneration project
Romanların sosyal süreklilikleri destekleyici kentsel dönüşüm stratejileri: İzmir-Ege mahallesi kentsel dönüşüm projesi
- Tez No: 430116
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. YAKUP EGERCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Dönüşüm Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Türkiye'de ve Dünya'da ki kentsel dönüşüm uygulamaları kentlerde bulunan marjinalleşmiş, dezavantajlı grupları hedef almaktadır. Kentsel bağlamda bu gruplara yapılan uygulamaların tartışmaları güncelliğini korumaktadır. Bu gruplar arasından en çok öne çıkanları ise Romanlara uygulanan kentsel dönüşüm uygulamalarıdır. Özellikle, romanlara yapılan ayrımcılıklar, yaşadıkları alanların sosyal ve fiziki çöküntü alanlarına dönüşmeleri neden olmuştur. Bundan dolayı, yaşadıkları mahalleler kentsel dönüşüm uygulamalarının hedefi haline gelmiştir. Kentsel dönüşüm uygulamalarında sosyal ve fiziki yıpranmaları önlemek ve geliştirmek amaçlanmıştır. Ama Sosyal, çevresel ve ekonomik boyutları göz ardı edilerek, uygulamalar sadece fiziki standartları artırmaktan öteye gidememiştir. Ayrıca uygulamalarda kentlinin ihtiyaç ve beklentileri dinlenmemiş bu da projelerin kentlinin yaşam standartlarını artırmaktan çok Romanların yaşadığı alanların soylulaştırılmasına hizmet etmiştir. Romanlar üzerine yapılan kentsel dönüşüm uygulamaları ve sonuçları, toplumun soylulaştırılmasının nasıl önlenebileceği sorusunu doğurmuştur. Bundan dolayı, bu çalışmanın amacı Ege mahallesi kentsel dönüşüm projesini Lefebvre'nin kent hakkı ve uluslararası bağlamda yapılan kent hakları anlaşmalarına göre inceleyip, sosyal devamlılığı, proje aşamasında sağlayıcı stratejileri ortaya koymaktır. Bu bağlamda, Ege mahallesinde 102 kişi ile anket çalışması ve toplamda 9 kişi ile mülakat gerçekleştirilmiştir. Arazi çalışmaları kentsel dönüşüm projesindeki sorunları tespit etmemizi sağlayıp, mevcut projedeki katılım hakkını incelememize yardımcı olaraktır. Sonuç olarak, mevcutta saptanan eksiklikler üzerinden, Roman toplumun şartlarına uygun, soylulaştırılmasını önleyici, toplumun fikirlerinin kara alma mekanizmasında yer alacağı bir katılım modeli önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Urban regeneration greatly affect marginalized groups both across the world and in Turkey and therefore it is a hot topic in the public discussions of urban context. One of those marginalized groups are Roma communities. Their neighborhoods, particularly inner urban areas, face social and physical decay due to discrimination against Roma communities. To address these social and physical problems, urban regenerations projects have been launched in Turkey in the name of improving life standards of Roma citizens. However, implementations could not go further than improving physical conditions of the neighborhood. Social, economic and environmental aspects of the regeneration projects have been ignored. Also, inhabitants could not be part of the urban regeneration projects and decision making process. These deficiencies caused gentrification of society. These widespread implementations and their outcomes bring out question of how to prevent gentrification on Roma community. Therefore, this study aims to analyze urban regeneration project in Ege neighborhood in Izmir from Henri Lefebvre's right to the city concept In doing so, the study draws its data from 102 questionnaires and 9 interviews. The study first analyses the extent Ege neighborhood urban project enables the inhabitants to use and access their right of city. Then, it proposes a participation model to prevent gentrification caused by urban regeneration models.