Consumer credits and the efficiency of monetary policy in Turkey
Türkiye'de tüketici kredileri ve para politikasının etkinliği
  1. Tez No: 430128
  2. Yazar: KORAY GÖKSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUAT OĞUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmanın temel amacı; Türkiye'de tüketici kredilerindeki büyümenin, para politikasının hanehalkı tüketimi üzerindeki etkisini nasıl değiştirdiğini anlamaktır. Bu amaç doğrultusunda; tüketici kredilerindeki büyümenin bir sonucu olarak para politikasının hanehalkı tüketici davranışlarını etkileme kabiliyetinin azaldığı hipotezi çeşitli ampirik kanıtlar eşliğinde incelenmiştir. İlk olarak, Türkiye'de tüketici kredilerinin tüketim düzleştirmesi yoluyla para politikasının etkinliğini azalttığı iddiası test edilmiştir. Ampirik sonuçlara göre; tüketici kredilerindeki büyüme sonrası tüketim davranışı sürekli gelir hipoteziyle tutarlılık göstermektedir. Hanehalkları kredilere eskisine göre çok daha kolay ulaşabildiği ve tüketim düzleştirmesi yaptıkları için para politikasındaki kısa dönemli değişimlere çok daha az duyarlıdırlar. İkinci olarak, Türkiye'de kredi kartı kullanan hanehalklarının daha az likidite kısıtı içinde oldukları ve dolayısıyla para politikasının tüketici davranışları üzerinde bir etkisi olmadığı iddiası test edilmiştir. Banka kredi kanalının geleneksel görüşüne göre; tüketici kredisi kullanan tüketiciler likidite kısıtı içinde olup faiz oranlarına ve parasal şoklara karşı çok daha duyarlıdırlar. Buna karşın ampirik sonuçlar geleneksel görüşün tam tersini ortaya koymaktadır. Kredi kartı kullanan tüketiciler likidite kısıtı içinde olmadıkları gibi, kredi kartlarını para politikası şoklarına karşı bir dengeleme aracı olarak kullanmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to understand how the growth of consumer credit has changed the effect of monetary policy on household consumption in Turkey. For this purpose, the hypothesis that the growth of consumer credit has weakened the ability of monetary policy to affect household consumption behavior has been examined with a variety of empirical evidence. Firstly, the argument that the consumer credit to smooth consumption makes monetary policy less effective in Turkey has been tested. The empirical results showed that after the growth in consumer credit volume, consumption behaves consistently with the permanent income hypothesis. Household behavior is less sensitive to short-run changes in monetary policy because they can access credit more easily and smooth their consumption. Secondly, the argument that households are less liquidity constrained with credit cards and so, monetary policies have no effect on consumption behavior in Turkey has been tested. According to traditional view of banking credit channel; consumers using credit card are in a liquidity constraint so, they more sensitive to the interest rates and also to the monetary shocks. However, the empirical results shows the opposite of the traditional view. Consumers are not only in a liquidity constraint but also they use credit cards as an instrument to stabilize monetary policy shocks.