Enflasyon hedeflemesi rejiminde faiz oranı geçişkenliği: Türkiye örneği 2006-2012
Interest rate pass-through in inflation targeting regime: Case of Turkey 2006-2012
- Tez No: 339269
 - Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREF KALAYCI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2013
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez çalışması TC Merkez bankasının 2006 yılından itibaren uygulamaya başladığı açık enflasyon hedeflemesi rejiminde temel para politikası aracı olarak kullanılan kısa vadeli faiz oranlarının (MB gecelik borç alma faiz oranı ve Haftalık repo faiz oranı ) uzun vadeli faiz oranlarını ( 1 aylık, 3 aylık, 6 aylık, 1 yıllık mevduat faiz oranları ile 1 yıllık tüketici ve ticari kredi faiz oranları ) etkileyip etkilemediğini başka bir ifade ile Merkez Bankasının para politikasının etkinliğini araştırmaktadır. 2006-2012 yıllarını kapsayan ve aylık verilerin kullanıldığı araştırmada Merkez Bankası gecelik borç alma faiz oranlarının 1 ay, 3 ay ve 1 yıllık mevduat faiz oranları üzerinde etkili olduğu, haftalık repo faiz oranlarının ise 6 aylık mevduat faiz oranları üzerinde etkili olduğu ortaya konulmuştur. Benzer şekilde Merkez Bankası gecelik borç alma faiz oranları 1 yıl vadeli tüketici ve ticari kredi faiz oranları üzerinde etkili olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak Merkez Bankası para politikası yoluyla ekonomik faaliyetler üzerinde etkide bulunabilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is researched that short term interest rates (Central Bank of Turkey overnight borrowing interest rate and 1 week term repo interest rate) ,that are used as main monetary policy tool in explicit inflation targeting regime which is performed by Central Bank of Turkey since 2006, affect or not long term interest rates (interest rates of 1 mont, 3 monts, 6 monts, 1 year deposits and interest rates of 1 year term consumer and commercial credits). In other words efficiency of Central Bank of Turkey monetary policy is researched. In the research which monthly datas in period of 2006-2012 are used, it is detected that Central Bank of Turkey overnight borrowing interest rates affect interest rates of 1 month, 3 monts, 1 year deposits and 1 week term repo interest rates affect interest rate of 6 monts deposit. Similarly Central Bank of Turkey overnight borrowing interest rates affect 1 year term consumer and commercial credits. As a result Central Bank of Turkey can affect economic activities by monetary policy.