Ayrancı ve Yeşildere (Karaman) yörelerinde yetişen makromantarların belirlenmesi
Determination of macrofungi growing in Ayrancı and Yeşi̇ldere regions (Karaman)
- Tez No: 430141
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışma Ayrancı ve Yeşildere (Karaman) yörelerinde yetişen makromantarlar üzerinde gerçekleştirilmiştir. 2014-2015 yılları arasında bölgede gerçekleştirilen arazi çalışmaları sonucunda 335 makromantar örneği toplanmıştır. Ekolojik özellikleri not edilen ve doğal ortamında resimlenen örnekler laboratuvar ortamına taşınıp kurutularak fungaryum materyali haline getirilmiştir. Gerekli teşhis işlemleri sonucunda 13 takım, 37 familya ve 56 cinse ait 73 takson tanımlanmıştır. Bunlardan 29 tanesi Ascomycota, 44 tanesi ise Basidiomycota bölümü içinde yer almaktadır. Tanımlanan taksonlardan 8 tanesi, Hymenogaster bulliardii Vittad. (Strophariaceae), Hymenoscyphus caudatus (P. Karst.) Dennis (Helotiaceae), Nectria peziza (Tode) Fr. (Nectriaceae), Nemania serpens (Pers.) Gray (Xylariaceae), Orbilia auricolor (A. Bloxam) Sacc. (Orbiliaceae), Parascutellinia violacea (Velen.) Svrček (Pyronemataceae), Terfezia albida Ant. Rodr., Mohedano & Bordallo (Pezizaceae) ve Thecotheus lundqvistii Aas (Ascobolaceae) Türkiye‟den ilk kez kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out on the macrofungi growing in Ayrancı and Yeşildere (Karaman) regions. Three hundred and thirty five macrofungi samples were collected during field trips between 2014 and 2015. Ecological properties were noted and they were photographed at their natural habitat. Transfering the samples to the lab, they were dried and prepared as fungarium materials. As a result of necessary idendification processes, 73 taxa belonging to 13 orders, 37 families and 56 genera were determined. Twenty nine of them belong to Ascomycota and 44 belong to Basidiomycota. Eight, Hymenogaster bulliardii Vittad. (Strophariaceae), Hymenoscyphus caudatus (P. Karst.) Dennis (Helotiaceae), Nectria peziza (Tode) Fr. (Nectriaceae), Nemania serpens (Pers.) Gray (Xylariaceae), Orbilia auricolor (A. Bloxam) Sacc. (Orbiliaceae), Parascutellinia violacea (Velen.) Svrček (Pyronemataceae), Terfezia albida Ant. Rodr., Mohedano & Bordallo (Pezizaceae) and Thecotheus lundqvistii Aas (Ascobolaceae), of the determined taxa, are recorded for the first time from Turkey.