Bazı tıbbi bitkilerin farklı ekstraksiyon koşullarında elde edilen özütlerinin antimikrobiyal etkilerinin belirlenmesi ve karşılaştırılması
Determi̇nati̇on and compari̇son of anti̇mi̇crobi̇al effects of extracts obtai̇ned at di̇fferent extracti̇on condi̇ti̇ons of some medi̇cal plants
- Tez No: 430140
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYTAÇ KOCABAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Tüm dünyada tıbbi açıdan önemli bulunan bitkiler halk arasında kullanılmaktadır ve doğal olarak yetişen bazı bitkilerin sahip olduğu antimikrobiyal etkileri yıllardır bilinmektedir. Yapılan çalışmalar, bitkisel materyallerin içindeki fitokimyasal bileşiklerin güçlü antioksidan ve antimikrobiyal aktiviteye sahip olduğunu göstermektedir. Dolayısıyla bu çalışmada, Karaman ili bölgesinde yetişen Alkanna orientalis, Anchusa officinalis, Cruciata taurica, Delphinium peregrinum, Euphorbia macroclada, Moltkia coerulea, Myosotis ramosissima, Ranunculus argyraeus, Veronica multifida ve Vicia canescens ssp. gregaria olmak üzere 10 farklı bitkinin antioksidan ve antimikrobiyal aktivitesi araştırıldı. Bitkilerin gövde kısımları kurutulup öğütüldükten sonra su ve hekzan kullanılarak ekstraksiyonları yapıldı. Özütlerin antimikrobiyal aktiviteleri Bacillus subtilis, Bacillus licheniformis, Staphylococcus aureus ATCC 29213, Escherichia coli ATCC 43895, Proteus vulgaris, Enterococcus faecalis, Agrobacterium tumefaciens ve Klebsiella pneumonia bakterilerine karşı test edildi. Cruciata taurica su özütü DPPH metoduna göre en düşük EC50 değerine sahiptir. Hatta, bu özüt en yüksek fenolik içerik miktarına da sahiptir. Buna karşılık, en yüksek antimikrobiyal aktiviteyi A.tumefaciens'e karşı 14mm inhibisyon zonu ile Alkanna orientalis su özütü göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Medicinally important plants are used among general public all over the world and antimicrobial effects of some naturally grown plants have been known for years. Performed studies showed that phytochemical compounds found in plant materials have intense antioxidant and antimicrobial activity. Therefore, in this study, antioxidant and antimicrobial activities of ten different plant species being of Alkanna orientalis, Anchusa officinalis, Cruciata taurica, Delphinium peregrinum, Euphorbia macroclada, Moltkia coerulea Myosotis ramosissima, Ranunculus argyraeus, Veronica multifida and Vicia canescens ssp. gregaria grown in Karaman province were investigated. After being dried and grinded, extractions of stem parts of plants were carried out by using water and hexane. Antimicrobial activities of extracts were tested against Bacillus subtilis, Bacillus licheniformis, Staphylococcus aureus ATCC 29213, Escherichia coli ATCC 43895, Proteus vulgaris, Enterococcus faecalis, Agrobacterium tumefaciens and Klebsiella pneumonia. Cruciata taurica water extract had the minimum EC50 value with respect to DPPH method. It also has the highest total phenolic content. On the other hand, Alkanna orientalis water extract showed the highest antimicrobial activity with 14mm inhibition zone against A.tumefaciens.