Ankara Çankaya İlçesi Y.Ayrancı Mahallesi mevcut alan kullanım kararları ve açıkyeşil alanların saptanması üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 35069
  2. Yazar: MERİH DÖNMEZ GÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Şehircilik ve Bölge Planlama, Landscape Architecture, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANKARA ÇANKAYA İLÇESİ YUKARI AYRANCI MAHALLESİ MEVCUT ALAN KULLANIM KARARLARI VE AÇIK YEŞİL ALANLARININ SAPTANMASI ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA Merih GÜN DÖNMEZ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı Danışman: Doç.Dr. Oğuz Yılmaz Jüri: Doç. Dr Oğuz Yılmaz Prof.Dr Metin Başal Y. Doç. Dr. Erhan Küçükerbaş Kentlerin insan sağlığı açısından olumlu ve yaşanabilir koşullara sahip mekanlar olarak belirlenmesinde, açık ve yeşil alanların önemi büyüktür. Açık ve yeşil alanlar, kentleşme hareketleri sonucunda doğa ile insan arasında kopmuş olan bağlan onararak insan-doğa ilişkisini yeniden kuracak kentsel mekanlardır. Bu mekanlar, yüklendikleri çeşitli işlevleri nedeniyle kentsel yaşam koşullarını iyileştirmede çok önemli rol oynarlar. Açık ve yeşil alanların kendilerinden beklenilen işlevleri yerine getirilebilmeleri ise çok amaçlı ve sistemli bir planlamayı gerektirir. Kentleşme hareketleri sırasında ortaya çıkan en önemli sorun, rekreasyon, estetik ve sağlık yönünden gerekli olan yeşil alanların yerleşimleri tarafından sürekli olarak tüketilmesidir. Son yıllarda kent merkezleri gibi, bağlı ilçeler de çarpık kentleşmeden etkilenmekte, kırdan kente kontrolsüz göçlerin baskısı ile yapılar sıkışmakta, katII yükseklikleri artmakta ve bir yandan yeşil alan oranı düşerken diğer yandan mevcut yeşil alanlar zarar görmektedir. Y. Ayrancı Mahallesi yetersiz çocuk oyun ve spor alanları ile, çıplak okul bahçeleriyle, kış mevsiminde etkisiz bitkisel elemanları ile açık ve yeşil alanları olumsuz etkileyen sorunlara sahiptir. Araştırma dört ana bölümde ele alınmıştır. 1-Açık ve yeşil alan kavramları 2-Açık ve yeşil alan sistemini etlileyen doğal ve kültürel etmenlerin saptanması 3- Y. Ayrancı Mahallesi açık ve yeşil alanların bugünkü durumu 4-Sonuçlar ANAHTAR KELİMELER: Açık ve yeşil alan ilişkileri açık ve yeşil alan sorunları, kentleşme, kent planlaması.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT Master's Thesis A RESEARCH ON DETERMINING EXISTING LAND USE DECISIONS AND OPEN-GREEN AREAS OF ANKARA-ÇANKAYA COUNTY Y. AYRANCI NEİGBOUR HOOD. Merih GÜN DÖNMEZ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Landscape Architecture Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Oğuz YILMAZ Jury: Assoc. Prof. Dr.Oğuz YILMAZ Prof. Dr.Metin BASAL Asst. Prof. Dr.ErhanV. KÜÇÜKERBAŞ Open-green spaces have great significance fot the existence of cities to posses good and hygienic conditions for city dwellers. Open-green areas are the Urban Settings to reconstruct man-nature relationships that have been recently destroyed as a result of urbanization movements These scapes play a vital role to rehabilitate urban living conditions since they have a t number of functions. On theother hand, efficiency of these functions require multipurposed and a systematic way of planning approach. Green areas which are vital in matters of recreation, aesthetics and public health are made use of gradually by the urbanization movement. In recent years, disorder in urbanization occurs due to the pressure of uncontrolled migration towards cities, buildings become closely pressed together and increase in heights. As result, the rate of green areas decrease and the avaible ones become destroyed.IV YAyrancı has many problems such as unsufficient child playlots and sport fields, non-equipped school gardens, plant units in winter seasons. All of these problems affect the openand green areas negatively. This investigation concentrates on four parts: 1-Open and green space concepts. 2-determinations of natural and cultural elements that affect open and green space system. 3-Current situation of the open-green space system in Y. Ayrancı. 4- Conclusions KEY WORDS : Dynamics of open green space system, problems of open and green areas, urbanization, urban planning.