Sınır koşulları Nevanlinna tipinde fonksiyon içeren sınır-değer problemleri
Boundary value problems with boundary conditions contain Nevanlinna type function
  1. Tez No: 430144
  2. Yazar: MUSTAFA NAİMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET SİNAN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada sınır koşulları parametrenin Nevanlinna tipinde fonksiyonunu bulunduran Sturm-Liouville operatörü ele alınmış ve bu operatör için ters katsayı problemi araştırılmıştır. Tezin birinci bölümünde, çalışmada kullanılan bazı temel kavramlardan bahsedilmiştir. İkinci bölümde, öncelikle ele alınan problemin teorik operatör yorumu incelenmiştir. Ayrıca bu bölümde, problemin karakteristik fonksiyonunun ve özdeğerlerinin özellikleri verilmiştir. Üçüncü bölüm ters probleme ayrılmıştır. Öncelikle Weyl fonksiyonu tanıtılarak bazı kullanışlı özellikleri verilmiş ve bu fonksiyona göre ters problemin çözümü için teklik teoremi ispatlanmıştır. İki spektruma göre ters problem yine bu bölümde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Sturm-Liouville operator with boundary conditions contain a Nevanlinna-type function of parameter is considered and inverse problem for this operator is investigated. In the first section, we give some basic concept which is used in the study. In the second section, the operator threatment of considered problem is inverstigated. Moreover, the properties of the characteristic function and the eigenvalues are given in the section 2. The thirth section consist of results on inverse problem. We define the Weyl function and prove the uniqueness theorem for the solution of the inverse problem according to the Weyl function. Inverse problem according to two given spectra is also investigated in the last section.