Sınır ve süreksizlik koşulları Herglotz-Nevanlinna fonksiyonu içeren süreksiz katsayılı Dirac operatörü üzerine
On discontinuous Dirac operatör with Herglotz-Nevanlinna type function in boundary and transmission conditions
- Tez No: 548002
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN GÜLDÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, çalışmada kullanılan temel bilgi ve kavramlar ile bir boyutta Dirac sistemi ve özellikleri yer almaktadır. İkinci bölümde, tez konusuyla ilgili genel bilgiler ile daha önce yapılmış olan çalışmalardan bahsedilmektedir. Üçüncü bölümde, belirlenen probleme karşılık gelen ve üzerinde iççarpım tanımlanmış, Hilbert uzayı oluşturulmuş ve probleme karşılık gelen operatör modeli bu uzay üzerinde kurulmuştur. Ele alınan problemin özfonksiyonlarının integral gösterimleri ile bu özfonksiyonların asimptotik ifadeleri elde edilmiştir. Daha sonra problemin karakteristik fonksiyonu tanımlanmış ve problemin özdeğerlerinin reel ve basit olduğu ispatlamış, normalleştirici sayılar tanımlanmıştır. Dördüncü bölümda ise özfonksiyonların asimptotik ifadeleri kullanılarak, karakteristik fonksiyonun asimptotik fonksiyonu elde edilmiştir. Daha sonra probleme ait Weyl çözümü ile Weyl fonksiyonu tanımlanmıştır. Böylece tanımlanan Weyl fonksiyonuna ve bazı spektral verilere göre teklik teoremleri ispatlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four parts. In the first part, the basic information and concepts used in this study andone dimensional Dirac system with its properties are included. In the second part, general information about thesis subject and previous studies related to this subject are mentioned. In the third part, the Hilbert space which is corresponding to the determined problem with inner product defined is formed. Then, corresponding operator model is established on this space. The integral equations and asymptotics of eigenfunctions of the problem are obtained. After that, the characteristic function of the problem is defined and the eigenvaluesof the problem is proved to be real and simple and normalizing numbers is defined. In the last part, the asymptotic Formula of the characteristic function is given by using asymptotics expressions of eigenfuntions. Then the Weyl solution and the Weyl function belong to problem are defined. Therefore, some uniqueness theorems are proved according to the defined Weyl function and some spectral data.