Sivas'ta kuşburnu (Rosa canına L.)' nda zarar yapan Diplolepıs fructuum (Rübsaamen 1895) (Hymenoptera:Chalcidoid)'un parazitoitleri ve parazitoitlik durumlarının belirlenmesi
Determination of parasitoids and its parasitoids life of Diplolepis fructuum (Rübsaamen) (Hymenoptera: Cynipoidea) as pest of rosehip (Rosa canina)in Si̇vas
  1. Tez No: 430147
  2. Yazar: MERVE GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİYE GENÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma kuşburnu bitkisinde gal oluşturan Diplolepis fructuum' un (Hymenoptera: Cynipoidea)'un parazitoitleri ve bu parazitoitlerin, parazitoitlik durumlarını belirlemek için yapılmıştır. Çalışma sonucu parazitoit olarak Chalcidoidea (Hymenoptera) üstfamilyasına ait 13 tür tespit edilmiştir. Parazitoitlerin teşhis edilmesinde iki yol izlenmiştir. Bunlardan ilki ergin ve larva üzerinden morfolojik incelemelerle yapılan teşhistir. İkincisi morfolojik olarak değerlendirilen ergin ve larvalarının genomik DNA izolasyonu yapılıp, çekirdek (ITS2) ve mitokondri (COI) genomlarına ait belirteçler dizilenerek dizi bilgileri karşılaştırılmıştır. Ayrıca açılan gallerin incelenmesi sonucu parazitoitlerin tamamının ektoparazitoit yaşam stratejisine sahip oldukları tespit edilmiştir. Özellikle larval morfolojisinin tanımlanması zor olan bu küçük boylu türlerin larval özellikleri moleküler ve morfolojik çalışmaların karşılaştırılması ile açığa çıkarılıp ergin ve larvaya ait tanı anahtarı oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was made to determine parasitoids and their parasitoids life of D. fructuum which are gall-inducing on Rosa canina. In the results of the study, as parasitoids were recorded thirteen species belong to Chalcidoidea superfamily. Identification of parasitoids were observed in two ways. The first of these, made by morphological examination of adult and larva. Second, it was done by genomic DNA isolation of adult and larva evaluated morphologically and was compared by sequencing of nuclear (ITS2) and mitochondrial (COI) genome. In addition, examination of opened gall were determined as ecto parasitoid of life strategy of all parasitoids. It was determined key to larvae and adults by comparing the morphological and molecular studies especially, these small-size that is diffucult to identify of larval morphology.