Sivas'ta askerlerde yüzeyel mikoz etkenleri ve etkenlerin saklanması
Superficial micotic agents in private soldiers in Sivas and preservation of agents
- Tez No: 5023
- Danışmanlar: PROF. DR. MUVAFFAK AKMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
67 ÖZET Çalışmamızda askerliğe yeni başlayan 3000 acemi askerin 350'sinin 100'ünde (%28.8) direkt mikroskobi pozitif, 160'mda (%45.7) kültür pozitif bulunmuştur. Askerlerin 50'sinde (%14.2) direkt mik roskobi ile M. furfur saptanmıştır. Yüzaltmış pozitif kültürün tür ayırımında, 50 (%31.2) 'sinde T. rubrum, 25 C% 15.6) 'inde T. mentag- rophytes, 20 (% 12.7) 'sinde E. floccosum, 15 (% 9.3) 'inde T. violaceum 10 (%6.2)'da M. canis, 40 (%25) Candida türleri olduğu saptanmış tır. Lezyonların vücudun anatomik bölgelerine göre dağılımında lezyonun en fazla ayak parmak arasında (%25) olduğu belirlenmiş tir. İkinci grubu oluşturan askerliğini Sivas'ta tamamlayan 3000 askerin 500 (%41.6)'ünde direkt mikroskobi pozitif, 750 (%62.5) sinde kültür pozitif bulunmuştur. Askerlerin 200 (% 16.6) 'ünde di rekt mikroskobi ile etkenin M. furfur olduğu gözlenmiştir. Yediyüz- elîi kültürün tür ayırımında, 250 C%33.4) sinde T. rubrum, 125 (%16.6) inde T. mentagrophytes, 100 (%13) ünde E. floccosum, 60 (%8) ında T. violaceum, 45 (%6) inde M. canis, 170 (%23) inde Can dida türleri olduğu gözlenmiştir. İnfeksiyonun en fazla ayak par mak arasında (%37.4) yerleştiği saptanmıştır.68 Askerlerin geldikleri bölgelere göre yapılan coğrafik dağı lımda Marmara, Ege, îç Anadolu Bölgelerinden gelen askerlerde mantar yaygınlığının daha fazla olduğu görülmüştür. Eğitim düze yi ile mantar arasındaki ilişki de, eğitim düzeyi düşük olan erlerde infeksiyon oranının daha fazla olduğu saptanmıştır. Etkenlerin saklanmasında oda derecesinde agar besiyeri i- le steril damıtık suda saklamada 2.5 ve 8 aylık zaman periyotların da önemli bir fark olmadığı, ancak steril suda saklama yönteminin daha pratik ve ekonomik olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Superficial Micotic Agents in Private Soldiers in Sivas and Preservation of Agents. In this work, the direct microscopy in 100 (%28.8) of 350 soldiers out of 3000 private soldiers beginning military service was found to be positive and in 160 (%45.7) the culture was positive. M. furfur was determined in 50 soldiers ( % 14.2) by direct microscopy. In the species classification of 160 positive cultures, it has been established that 50 (%31.2) had T.rubrum, 25 (%15.6) T.mentag- rophytes, 20 (%12.7) E.floccosum, 15 (%9.3) T.violaceum, 10 (%6.2) M. canis, 40 (%25) Candida sp. It has been observed that the lesion were mostly C%42.5) in between the toes. İn a second group of 3000 private soldiers completing their military service in Sivas the direct microscopy in 500 (%41.6) and culture 750 (%62.5) were found to be positive. It was observed as a result of direct microscopy that in 200 soldiers (%16.6) the agent was M. furfur. In species classification of 750 cultures, it has been established that 250 (%33.4) had T.rubrum, 125 (%16.6) T.men- tagrophytes, 100 (%13) E.floccosum, 60 (%8) T.violaceum, 45 (%6)70 M. cards and 170 (%23) Candida sp. It has bee nobserved that the spection mostly occurred it between the oes ( %37.4). In the geographic distribution made in accordance with the soldiers had come, it has been observed that the fungal infection was common in three form the Marmara, Aegean, interior Anatolia regions. As far the relation in between the standart of education and fungal infection, it has been determined that the rate of infection was higher in private soldiers with a lower standard of education In the preservation of agents it has been observed that there was no significant difference in the prevervation of the agents at room temperature in agar medium and sterilized distilled water during a period of 2.5 and 8 months but the method of preservation in sterilized distilled water was more practical and economic.