Sarıgöl (Manisa) bölgesindeki tektonik hareketlerin GNSS tekniği ile belirlenmesi
Determination of tectonic movements in Sarıgöl (Manisa) region using GNSS technique
  1. Tez No: 430148
  2. Yazar: DİDEM GÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET KOÇBULUT, DOÇ. DR. FATİH POYRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Batı Anadolu, tarihsel dönemlerde de birçok yıkıcı depremlerin etkisinde kalmıştır. Tarihsel depremlerin büyük bir çoğunluğu Büyük Menderes, Denizli/Pamukkale ve Gediz grabenleri yakın dolayında yoğunlaşmaktadır. Birçok uygarlığın üzerinde geliştiği Batı Anadolu, tarihsel dönemlerde de birçok yıkıcı depremlerin etkisinde kalmıştır. Çalışma bölgesini kapsayan alanda tarihsel dönemde oluşmuş 13 dolayında deprem bilinmektedir. Bu tarihsel depremlerin büyük bir çoğunluğu Gediz grabeni çevresinde yoğunlaşmaktadır. Depremlerin olumsuz etkilerini azaltmak veya ortadan kaldırabilmek için, depremlere sebep olan tektonik hareketlerin izlenmesi oldukça önemlidir. Manisa ili Sarıgöl ilçe merkezi ve çevresi deprem riski olan bölgelerden birisidir. Bugüne kadar, Gediz Grabenin doğu kesiminde ayrıntılı olarak jeodezik çalışmalar gerçekleştirilmemiştir. Bu bölgenin sismik aktivitesi ve yüzeysel deformasyonları artarak devam ettiği için hassas sonuçlar elde edilebilen GNSS tekniği yöntemine ihtiyaç vardır. Çalışma bölgesinde tektonik hareketler sonucu deformasyon etkisinde kalan bölge, GNSS yöntemi ile iki yıl (2013 Eylül ve 2014 Eylül) takip edilmiştir. GNSS ölçülerinin değerlendirilmesi aşamasında GAMIT/GLOBK yazılımı kullanılmıştır. GAMIT/GLOBK yazılımının kullanımı ile doğru sonuçları elde edebilmek için değerlendirme aşamasında yapılması gereken çalışmalar detaylı olarak açıklanmıştır. GNSS sonuçlarından elde edilen yatay hız bileşenleri 18 mm/yıl ile 29 mm/yıl arasında, düşey hızlar ise -34 mm/yıl ile -108 mm/yıl arasında hesaplanmıştır. GNSS verilerinin değerlendirilmesi sonucu bölge tektoniğine uygun sonuçlar elde edilmiştir. Bu sonuçlara göre grabenin doğu kesimi batısına oranla daha hızlı çökmektedir. Grabenin merkezinde yeralan Tırazlar noktasındaki yanal hareketin varlığı, grabeni kuzeyden sınırlayan normal faylarda doğrultu atımın varlığını işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Western Anatolia was influenced by several devastating earthquakes in historical periods. Vast majority of historical earthquakes were concentrated in the close vicinity of Büyük Menderes, Denizli/Pamukkale and Gediz Grabens. Western Anatolia, on which many civilizations had flourished, remained under the influence of several devastating earthquakes in historical periods. About 13 earthquakes are known to have occurred in the study area during historical periods. A major portion of these earthquakes have concentrated around the Gediz graben. In order to reduce or eliminate the negative impact of earthquakes it is very important to monitor the tectonic movements that cause earthquakes. Sarıgöl district of Manisa and its surroundings is one of the regions with high seismic risk. To date, detailed geodetic studies have not been performed in the eastern part of the Gediz Graben. As this region's seismic activity and surface deformations have been continually increased GNSS method with which precise results could be obtained, are needed. The region, influenced by deformations following tectonic movements, were monitored on September 2013 and September 2014 with the GNSS method. GAMIT/GLOBK package was utilized in the evaluation of GNSS measurements. In order to obtain correct outcomes with the use of GAMIT/GLOBK package, studies to be performed during evaluation period were described in detail. Horizontal and vertical velocity components obtained from GNSS measurements were computed between 18 mm/year to 29 mm/year and between -34 mm/year and -108 mm/year, respectively. Results appropriate with regional tectonics were obtained by evaluating GNSS data. The results show that eastern part of the Graben is collapsing faster than the western part. The presence of lateral movement on Tırazlar point, which is located in the centre of the Graben, indicate to the presence of normal faults that bound the Grabed on the northern side.