Yenilenebilir enerji tabanlı termoelektrik güç üretimi ve sistemin performansının değerlendirilmesi
Evaluation of renewable energy and power generation system performance based thermoelectri̇c
  1. Tez No: 430174
  2. Yazar: İBRAHİM CERAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TOLGA BALTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Günümüzde enerji krizini önlemek için yenilenebilir enerji kaynakları üzerinde çalışmalar yapılmaktadır. Teknoloji, sanayi, ulaşım, iletişim gibi hayatın vazgeçilmez parçaları haline gelmiş her faaliyet için ihtiyaç duyduğumuz enerji, bugün artık en kıymetli değer ve önemli bir kaynak haline gelmiştir. Enerji ihtiyacının sürekli artması buna karşın mevcut kaynakların kısıtlı ve tükenebilir olması insanoğlunu alternatif enerji kaynaklarını bulma ve geliştirme yoluna sevk etmektedir. Soğutma ve ısıtma sistemleri birçok alanda kullanılmaktadır. Ancak günümüzde bu sistemlerin çok yer kaplamaları, gürültülü çalışmaları, hareketli parçalarının var olması, arıza risklerinin yüksek olması gibi sebepler araştırmaları yenilenebilir, temiz enerji kaynağı kullanılabilen sistemlere yöneltmiştir. Bu alanda Seebeck ve Peltier etkisi üzerine çalışmalar yapılmıştır. Sistemlerin termoelektrik etkiyle çalışması, sıcaklığın denetlenebilmesi ve sadece enerji olarak elektrik enerjisinin kullanılması, boyutunun da küçük olması; tıptan, askeri alanlara kadar birçok sektörde tercih sebebi olmuştur. Termoelektrik modül elektrik enerjisini ısıya çevirmede basit bir cihazdır. Modüllerde p-tipi ve n-tipi termoelektrik malzemeler metal elektrotlar arasında seriler halinde bağlanmaktadır. Bu çalışmanın amacı; yenilenebilir enerji tabanlı termoelektrik güç üretimi ve sistemin performansının değerlendirilmesidir. Sistemin performansı enerji ve ekserji analizine göre değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
There are studies on today's renewable energy sources to prevent energy crisis. Technology, industry, transportation, and communication have become indispensable parts of life. The energy we need for each activity, has become today`s the most precious and important source of value. In contrast to the continuous increase of energy demand, because existing alternative energy resources are exhaustible and limited, mankind are referred to the path of discovery and development. Cooling and heating systems are used in many fields. However, today, many of these systems coverings, noise, moving parts, high risk of failure, made researches to focus on renewable, clean energy systems that can be used as a source. Studies have been conducted on the effect Seebeck and Peltier in this area. Because the thermoelectric effect to work with the system, the temperature can be controlled, only electrical energy usage as energy, the size is too small have made it the preferred choice in many industries from medicine to military areas. Thermoelectric module is a simple device to convert electrical energy to heat. Modules in P-type and N-type thermoelectric materials are connected in series between metal electrodes. The aim of this study is to evaluate renewable energy-based thermoelectric power production and the performance of the system. Performance of the system were evaluated according to energy and exergy analysis.