Yapıştırma bağlantılarında gerilme yığılmalarının azaltılması
Reducing stress concentrations on adhesively bonded joints
  1. Tez No: 430195
  2. Yazar: SALİM ÇAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN ÖZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Özellikle havacılık alanında ve otomotiv endüstrisinde yaygın olarak kullanılan yapıştırma bağlantıları sağladıkları yüksek mukavemet, farklı malzemeleri birleştirebilme ve iyi yorulma dayanımı gibi özellikleri sayesinde gün geçtikçe önem kazanmakta ve kullanım alanları artış göstermektedir. Bu çalışmada tek tesirli yapıştırma bağlantısında ana malzemede meydana getirilen karşı çentik etkisi yardımıyla bindirme bölgesindeki gerilme yığılmalarının yapıştırıcıdan uzaklaştırılması ve bağlantının dayanımının arttırılması amaçlanmıştır. 11 farklı tipte bağlantı geometrisi oluşturulmuş ve her bir bağlantı geometrisinden 3 numune statik çekme yükü altında test edilmiştir. Yapılan deneysel ve nümerik çalışmalar sonucunda ana malzeme üzerinde değişiklik yapılmamış tek tesirli bindirme bağlantısına göre dayanımda %22 artış elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Adhesive bondings; which are used widely especially in aerospace and automative industry offers high strength, abilty to join different materials and good fatigue strength are getting important day by day. In this present work counter notch effect created on adherends of adhesively bonded single-lap joints. In doing so, stress concentrations on adhesive layer were removed. 11 different joint type were created and 3 specimen were tested for each. As a result of experimental and numerical work %22 increase was achieved on the strength of the joint by unmodified adhesively bonded single-lap joint.