Tek ve çift-tesirli yapıştırma bağlantılarında gerilme analizi
Stress analysis of adhesively bonded single and double-lap joints
  1. Tez No: 312711
  2. Yazar: GÖKHAN TEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEDRİ TUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmanın amacı, yapıştırma bağlantılarının sonlu elemanlar metoduyla ile mekanik davranışını incelemektir. Bu incelemede ele alınan yapıştırma bağlantıları, tek ve iki-katlı bağlantıları kapsamaktadır. Klasik elastisite teorisi üzerine temellendirilmiş basit üç-boyutlu modeller ele alınmıştır. Yapıştırma bağlantısı üzerindeki gerilmeler, üç-boyutlu sonlu elemanlar metodu ile elde edilmiştir. Yüksek gerilmelerin yapıştırma bağlantılarının uç kısımlarında oluştuğu görülmüştür. Bu gerilmeler, çeşitli yöntemlerle azaltılmaya çalışılmıştır. Tek ve iki-katlı yapıştırma bağlantılarında, boyutların ve malzeme özelliklerinin gerilme dağılımına etkisi araştırılmıştır. Bindirme bölgesindeki kayma gerilmeleri dağılımı incelenmiştir. Sıcaklık ve pürüzlülüğün bağlantı mukavemetine etkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this work is determining the mechanical behaviour of adhesively bonded joints with finite element method. The adhesively-bonded joints considered in this investigation include single-lap and double-lap joints. Simplified three-dimensional model based on the classical elasticity theory is presented. The stresses at the adhesively bonded joints obtained with three-dimensional finite element method. High stresses have seen at the end part of the adhesively-bonded joints. These stresses tried to reduce with various methods. Effects of adhesively bonded joints sizes and material properties to the stress distribution in the single and double-lap joints investigated. Shear stress distribution analyzed at the overlap region. Heat and surface roughness effects to the adhesively-bonded joints are investigated.