Germanyum hedef izotoplarının (n,2n) ve (n,p) reaksiyon tesir kesitlerinin hesaplanması
Calculation of (n,2n) and (n,p) reaction cross section of Germanium target isotopes
  1. Tez No: 430214
  2. Yazar: UĞUR GEVHER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHİTTİN ŞAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Nükleer Mühendislik, Physics and Physics Engineering, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nükleer Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, Germanyum izotoplarının (70,72,74,76Ge) nötron uyarmalı reaksiyon tesir kesitleri, 14-15 MeV civariında (n,2n) ve (n,p) reaksiyonları için araştırılmıştır. 70Ge(n,2n)69Ge, 72Ge(n,2n)71Ge, 74Ge(n,2n)73Ge, 76Ge(n,2n)75Ge, 70Ge(n,p)70Ga, 72Ge(n,p)72Ga, 74Ge(n,p)74Ga, ve 76Ge(n,p)76Ga reaksiyonlarına ait tesir kesit değer-leri verilmiştir. 20 MeV'e kadar nötron uyarmalı teorik hesaplamalar ALICE/ASH, TALYS 1.6, EMPIRE 3.2 Malta ve PCROSS olarak adlandırılan dört farklı bilgisa-yar kodu yardımıyla ile gerçekleştirilmiştir. 14-15 civarındaki teorik hesaplamalar-dan elde edilen (n,2n) ve (n,p) tesir kesit verileri Bychkov ve ark. (1979, 1980), Doczi ve ark. (1997), Belgaid ve ark. (2005) ve Tel ve ark. (2003, 2008) gibi bazı araştırmacılar tarafından elde edilen ampirik formüllerle kıyaslanmıştır. Hesaplama-lardan elde edilen sonuçlar EXFOR'dan alınan deneysel verilerle de karşılaştırılmış ve sonuçların oldukça uyumlu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, neutron incident reaction cross sections of Germanium isotopes (70,72,74,76Ge) were investigated for the (n,2n) and (n,p) reactions around 14-15 MeV. Cross section data are given for 70Ge(n,2n)69Ge, 72Ge(n,2n)71Ge, 74Ge(n,2n)73Ge, 76Ge(n,2n)75Ge, 70Ge(n,p)70Ga, 72Ge(n,p)72Ga, 74Ge(n,p)74Ga, and 76Ge(n,p)76Ga reactions. Theoretical calculations were performed with four different computer codes: ALICE/ASH, TALYS 1.6, EMPIRE 3.2 Malta, and PCROSS with the in-cident neutron energy up to 20 MeV. The (n,2n) and (n,p) reaction cross section data from calculations around 14-15 MeV were compared with empirical formulas derived by several researchers such as Bychkov et al. (1979, 1980), Doczi et al. (1997), Belgaid et al. (2005), and Tel et al. (2003, 2008). Results values obtained from our calculations were also compared with early results from the experimental data obtained from EXFOR and were found fairly in good agreement with experi-mental data.