Osmaniye'den toplanan bazı propolis örneklerinin biyolojik aktiviteleri
Biological activities of some propolis samples collected from Osmaniye
  1. Tez No: 430218
  2. Yazar: ŞAHİN DOĞANAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ULUKANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Osmaniye'nin farklı bölgesinden, üç farklı propolis örneği toplanmıştır. Flora kaynaklarını belirlemek amacıyla, propolis örneklerinin polen çeşitliliği analiz edilmiştir. Analiz edilen propolislerde, ProA, ProB ve ProC'ye ait olan polen sayımlarında sırasıyla 30 taksona ait 1417 adet polen, 27 taksona ait 1011 polen ve 27 taksona ait 476 polen sayımı yapılmıştır. İncelenen ProA ve ProC örneğinde dominant ve sekonder oranda polenlerin bulunmadığı tespit edilmiştir. Her 2 propolis örneğinin sadece minör ve eser düzeyde polen içerdiği saptanmıştır. ProB örneğinde Rubus sp. (Rosaceae) taksonuna ait polenlerin % 17,02 oranında sekonder düzeyde bulunduğu tespit edilmiştir. Propolis örneklerinde, Amaranthus sp., Ferula sp., Pimpinella anisum, Ceratonia siliqua, Spartium junceum, Aesculus hippocastanum, Rosmarinus officinalis, Crataegus sp. ve Vitex agnus-castus taksonlarına ait polenler tespit edilmiştir. Antimikrobiyal aktivite testlerine göre, ProA, ProB ve ProC'nin gram pozitif bakteriler ve maya türlerine karşı daha fazla etkin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Three propolis samples were collected from different areas of Osmaniye. Polen diversity of the propolis samples were analyzed to determine the floral sources. Polen counts the ProA, ProB and ProC indicated the presence of 1417 pollens in 30 taxa, 476 pollensin 27 taxa and 1011 pollens in 27 taxa, respectively. ProA and ProC haven either dominant norsecondary pollens. Both samples had only minor and trace pollens. ProB had absence of dominant pollens; however it included Rubus sp. (Rosaceae) as the seconder group of taxa at 17,02%. In propolis samples, taxa such as Amaranthus sp, Ferula sp., Pimpinella anisum, Ceratonia siliqua, Spartium junceum, Aesculus hippocastanum, Rosmarinuss officinalis, Crataegus sp. and Vitex agnus-castus were determined. In the antimicrobial as says, ProA, ProB and ProC were more effective on gram positive bacteria and fungal species.