Deniz ulaşımında ortaya çıkan atıkların bilgisayar yoluyla simulasyonu
Emerging waste in marine transportation by computer simulation
- Tez No: 430237
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURHAN KARAGÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 29
Özet
Denizdeki atıkların çevreyi kirletmesi günümüzde önemli bir sorundur. Türkiye'de gemilerde bulunan deniz atıklarının toplanması ile ilgili bilişimsel bir yapı bulunmamaktadır. Gemilerdeki atık yağlar, yetkili kişiler tarafından manuel bir form doldurularak ya da gemilerde bulunan telefon yardımıyla atık talebi yapılabilmektedir. Tez kapsamında oluşturulan yazılım sisteminde, denizlerde varolan atıkların çeşidini belirlemek ve bazı kısıtlar doğrultusunda atığın varlığını bilişim birimine yönlendirmek hedeflenmiştir. Varolan atıkların çeşitleri tez kapsamında yapılacak programda detaylı şekilde eklenmiştir. Türkiye'de geçiş yapılan boğazlar ve denizler referans alınarak, bölge tanımlaması yapılacaktır. Geliştirilen bu programın, gemilere entegre edilmesi planlanmıştır. Bu yapı sayesinde geminin çevresinde veya içerisinde var olan katı ve sıvı atıkların kontrolü yazılımsal olarak sağlanabilecektir. Böyle bir yapının oluşturulması, manuel form doldurulması ihtiyacını ortadan kaldırarak bilişim sistemi yardımıyla çok daha hızlı ve etkin bir işleyiş sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
Pollution of the marine environment waste is a major problem today. Turkey have not any programme for waste in the see. Authorities are filled the form manuelly and they are called on the phone for the submitting the wastes. This form is included the wastes (Metals, Paper, Glass, Tyres, Plastic, Textiles.). Programme is created with software system, this programme is determined type of waste and registered the database the wastes. The various kinds of existing waste are included in detail in the context of thesis. Area is defined by taking based on the bridges and seas that is used for transportation. This Enhanced program is planned to be integrated to ships. Thanks to this structure, controlls of solid and liquids waste in the ships or around the ships Will be provided with Software. With the creation of such A kind of this structure, more faster and more effective process Will be provided with the help of information system by removing the need of filling manuel forms.