Bulut servis sağlayıcı seçimi için değerlendirme modeli
An evolution model for cloud service provider selection
- Tez No: 430248
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EDİZ ŞAYKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Günümüzde teknolojik gelişmelere kayıtsız kalmak neredeyse imkansızdır. Bilişim dünyasında yaşanan yenilikler, sadece o sektörü değil, diğer bütün sektörleri tıpkı domino taşları gibi etkilemektedir. Büyük ölçekli firmalar, ya da kobiler; kapısında çok büyük güvenlik önlemleri alınan holdingler, ya da her gün önünden geçip gidilen bir market, bugün işlerinde lider konumda olabilmenin yolunun bilişim dünyasından geçtiğini bilmektedirler. Bilişim sektörünün parlayan incisi ise Bulut Bilişim hizmetleridir. Çünkü bu hizmetler hayatın her yerinde, günün her saniyesinde kullanılmaktadır. Herkes tarafından kolayca kullanılabilen, kişiye özel fiyat seçenekleri sunan, her ortamdan ulaşılabilen, esnek hizmetler sunan bulutlar; firmalara göre modifiye edilip, masrafı düşürürken sunduğu kullanım rahatlığı ile zamandan tasarruf sağlamaktadır. Nihayetinde, bulut bilişimi tercih edilir kılan pek çok etken olduğu aşikârdır. Bu tez çalışması kapsamında yapılan anket çalışması, tam olarak o etkenlerin hangilerinin daha çok tercih edilen olduğuna ışık tutmayı amaçlamaktadır. Bu sonuçlar neticesinde, Bulut hizmeti kullanmaya karar veren ama nereden başlayacağını bilmeyen firmalar, kendi ölçeğinde ya da sektöründe ki muadil firmanın tercihlerine göz atarak fikir sahibi olabilir ve harekete geçebilir. Türkiye'de ki bulut bilişim kullanımına ve servis sağlayıcı seçimine bir ayna tutmak bu tez çalışmasının ana hedefidir.
Özet (Çeviri)
In the present day, it is obviously impossible to be unmindful of the technologic developments. Innovation in the Information Technologies influences, not only the IT sector, but also all the other sectors like the domino effect. Major firms or SME's; holdings that have a large security measures in front door, or even a supermarket that randomly being passed by are aware of the idea that being in a leader position in their own businesses is related to world of IT sector. In a manner of speaking, Cloud Computing is for IT sector's star to be on the rise. Because the services it provides are being used in every point of life and every second of a day. Clouds that being easily used by anyone, being reached from any place, presenting customized prices and flexible services, can be modified for companies to have them cut costs and save time. Eventually, it is obvious to say there are many factors that make Cloud Computing preferable. The survey conducted within this thesis exactly targets to find out those most favored factors. In consequence of survey results, firms those decided to use Cloud Services but also not aware of where to start, can check out the decisions of the firms that in the similar size of them and can move on. The main target of this thesis is to reflect the use of Cloud Computing and selection of service providers in Turkey.