Telekominikasyon sektöründe mobil platformlar için bir ortak veri modeli önerisi ve uygulaması
A common data model proposal and application for mobile platforms in telecommunication sector
  1. Tez No: 430249
  2. Yazar: SİNAN COŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN SİLAHTAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Günümüzde, veri iletişimleri ile telekomünikasyonlar arasındaki fark hızla yok olmakta ve bu da, karmaşıklığın ve destekleyici ağların boyutunun artmasına yol açmaktadır. Bu durum karşısında yazılımcıların yeni bir yazılım geliştirme yöntemi benimsemesine ihtiyaç duyulmaktadır. TM Forum'un Yeni Nesil Operasyon Sistemleri ve Yazılımları (NGOSS) girişimini harekete geçiren de bu durum olmuştur. Bu girişimin amacı, telekomünikasyon alanında ve daha geniş anlamda iletişim endüstrisi kapsamında Operasyon ve İşletme Desteği Sistemlerinin (OSS/BSS) hızlı ve esnek entegrasyonu için bir çerçeve sunmaktır. Geliştirilmiş Telekom Operasyonları Haritası (eTOM) NGOSS'nin en temel parçalarından biridir. TM Forum'un Telekom Operasyonları Haritası (TOM) üzerine kurulu bir rehberlik kitabı olarak önemli bir göreve sahiptir. eTOM modeli, bir hizmet sağlayıcının ihtiyaç duyduğu iş süreçlerini tam kapsamlı olarak açıklamakla birlikte en temel unsurları ve bunların birbiriyle olan etkileşimlerini tanımlar. Bu tez aşağıda hedefleri amaçlamaktadır: -Bir servis sağlayıcının veya ağ operatörünün müşterilerine hizmet sunarken karşı karşıya gelmek durumunda olduğu zorlukları bilmek, -eTOM'un NGOSS çerçevesi bağlamındaki rolünü ve servis sağlayıcıların kullanması durumunda elde edilecek faydaları anlamak, -Servis sağlayıcıların ve ağ operatörlerinin ihtiyaçlarının eTOM ile oluşturulanlarda nasıl ifade edileceğini bilmek.
Özet (Çeviri)
The meaning of telecommunication getting closer to the data communication day by day and that brings new complications of supporting networks. For this reason software developers need to develop new way of software management. This is the main motivation that initiate the Telemanagement Forum's New Generation Operations Systems and Software (NGOSS). The aim of this initiative is to create a framework for flexible and fast integration of Operations Support System(OSS) and Business Support System(BSS) in more extensive industry of communications and telecommunications. The enhanced Telecom Operations Map (eTOM) is a main section of the NGOSS. It has a significant role constructed on Telemanagement Forum TOM as a guide book. The eTOM defines the entire scene (field of activity) that is needed by a service provider besides describing main factors and their influence to eachother. The following objectives are aimed in this thesis : - Knowing the difficulties that a network operator or a service provider have to face to ensure services to the customers. - Comprehending eTOM's role in the case of the NGOSS framework besides its benefits when service providers use it.