Sürdürülebilirlik kavramının Türkiye Marmara Bölgesi'nde 2000-2015 yılları arasında, mimarlık, kentsel tasarım ve fikir proje yarışmaları üzerinden araştırılması
The research of the sustainability conception over architecture, urban design and competitions of idea projects in Marmara Region, Turkey between the years of 2000 and 2015
- Tez No: 430250
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT ARIDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Landscape Architecture, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
İnsan nüfusunun çoğalması, kaynak tüketiminin, şehir alanlarının artışına ve ekosistemlere baskı uygulamasına yol açar. Buna bağlı olarak insanların yaşam alanları ve ekosistemlerdeki istenmeyen sonuçlar tüm süreç ve faaliyetlerde sürdürülebilirlik kavramını ortaya koyar. Sürdürülebilirlik kavramı bağlamında, sürdürülebilir mimarlık faaliyetleri, ekosistemler ve insanlar için sağlıklı habitatlar oluşturulabilmesi için mimarlık, şehir plancılığı, peyzaj mimarlığı disiplinlerindeki ekolojik kavramlar incelenir. Disiplinlerin ortak çalışma alanı olan kentsel tasarım alanlarındaki sürdürülebilirlik kavramları tartışılarak organik, inorganik olan ekosistemin tüm bileşenleri ile olan ilişkisi araştırılır. Tasarım yarışmalarında sıkça gündeme gelen sürdürülebilirliğin, içerdiği kavramların analizleri yapılır. Geleneksel ve güncel sürdürülebilirlik kavramları ile olan ilişkileri ekosistem ile beraber çalışan, ekolojik tasarımın güncel kavramları ortaya koyulur.
Özet (Çeviri)
Increasing of the human population causes the consumption of resources, increasing of urban areas and bringing pressure on ecosystem. Accordingly, the undesirable consequences of the living quaerters and ecosystem create the conception of sustainability of all the processes and activities. By the context of the concept of sustainability, sustainable architectural activities are covered to compose heralthy habitats both for ecosystems and people. By discussing the concept of sustainability in urban design areas, the common field of disciplines, the relations between ecosystem, both organic and inorganic and its all components are being researched. The analysis of the concepts which sustainability contains in is made. On the other hand, this concept of sustainability outcomes in design competitions frequently. The relations between traditional and contemporary ideas about sustainability and ecosystem are put forth with the current concepts of echological designs.