Dairesel mikro kanallarda geçici rejim birleşik ısı transferinin sayısal incelenmesi
Numerical investigation of unsteady conjugate heat transfer in circular micro channels
- Tez No: 430281
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELÇUK DARICI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Yapılan çalışmada dairesel kesitli bir mikro kanalda seyrelme, viskoz sönüm ve eksenel iletim etkileri altında hidrodinamik olarak gelişmiş, ısıl olarak gelişmekte olan laminer akış, geçici rejim birleşik ısı transferi incelenmiştir. Ele alınan problem Patankar'ın (1980) kontrol hacim yaklaşımına dayanan sonlu farklar yöntemi ile sayısal olarak çözülmüştür. Enerji denklemleri birinci derece sıcaklık sıçraması sınır şartı altında çözülmüştür. Problem beş parametreye bağlı olarak incelenmiştir. Bunlar Peclet sayısı, Knudsen sayısı, Brinkman sayısı, cidar kalınlığı oranı ve ısıl yayılım katsıyı oranıdır. Elde edilen sonuçlar, ısı transferi karakteristiklerinin bu parametrelerden önemli ölçüde etkilendiğini ve mikro kanal akışlarında akışkan seyrelme etkisi, viskoz ısınma ve eksenel iletimin ihmal edilemeyeceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study transient conjugate heat transfer of a hydrodynamically developed and thermally developing laminar flow in a circular microchannel is investigated by considering the effects of rarefaction, viscous dissipation and axial conduction. The problem is solved numerically by a finite difference method based on Patankar's (1980) control volume approach. Energy equations are solved with the boundary condition of the first degree temperature jump. The problem depends on five parameters. These are the Peclet number , the Knudsen number , the Brinkman number , the wall thickness ratio and the thermal diffusivity ratio . Results showed that heat transfer characteristics are significantly affected by these parameters and that in micro channel flows, the fluid's rarefaction effects, viscous dissipation and axial conduction should not be ignored.