Binek araçlarda kullanılan çift borulu amortisörlerin teknik açıdan incelenmesi, matematik modelin oluşturulması ve uygulanması
Teknical investigation, creation of matematical model and experimental validation of twin tube shock absorbers
  1. Tez No: 430292
  2. Yazar: METİN GÜNDOĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR UYMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada; binek araçlarda kullanılan Çift Borulu Amortisörlerin çalışma yapıları, bileşenleri, valf tasarımları ile ilgili bilgi verilmiş ve sönümleme karakteristiğine etki eden parametreler göz önünde bulundurularak bir matematik model oluşturulmuştur. Bu model farklı sönümleme karakteristiğine sahip üç farklı amortisör ile karşılaştırılmıştır ve sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, types, components, valve designs and operating structure of shock absorbers has been mentioned and a Mathematical modal was created traking into the paremeters affects on the damping force. This model was compared with three different absorbers having different damping characteristics and the results were evaluated.