Kırklareli ili Lüleburgaz ilçesi Sakızköy doğal mera vejetasyonunda toprak nemi ve sıcaklığı ile bitki örtüsü arasındaki ilişkileri
The relationship between soil moisture, soil temperature and vegetation on Kırklareli city Lüleburgaz district Sakızköy natural pasture vegetation
- Tez No: 430298
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma, 2014-2015 yıllarında Lüleburgaz İlçesi Sakızköy Köyü doğal merasının iki farklı kesiminde; toprak sıcaklığı ve neminin bitki örtüsüyle kaplı alan, botanik kompozisyon, mera ot verimleri üzerine etkilerini araştırmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma yeri olan Kırklareli İli'nin Lüleburgaz İlçesine bağlı Sakızköy Köyü sınırları içerisinde Köy Koruluk alanının Kuzey ve Güney Kısmında bulunan A ve B ünitesi olarak belirlenen iki ayrı bölgesinde çalışma yürütülmüştür. Bu çalışmayla, araştırma alanının yaş ve kuru ot verimleri, ağırlığa göre botanik kompozisyon oranları belirlenmiştir. Lup yöntemi ile mera bitki türleri ve botanik kompozisyon oranları tespit edilmiş, numune alınan noktaların toprak nemi ve sıcaklığı belirlenmiştir. Toprak nem ve sıcaklığı ile bitki türleri arasındaki ilişkiler CANOCO 4.5 bilgisayar programı ile değerlendirilmiştir. Böylelikle ekolojik değerlerin bitkisel özellikler üzerine etkisi ortaya konulmuştur. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre; toprak nem ve sıcaklığı mera bitki örtüsünde önemli etkide bulunmaktadır. Toprak neminin yüksek olduğu ilk yıl kuru ot verimi 290,19 kg/da iken, toprak nemiyle negatif ilişki içinde olan toprak sıcaklığının artması ile verim 48,01 kg/da olarak tespit edilmiştir. Vejetasyonun dominant türlerinden Lolium perenne nem değeri yüksek parsellerde, Chrysopogon gryllus ise toprak sıcaklığının yüksek olduğu parsellerde daha yaygın olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was realized in 2014 – 2015 in two different sections of Kırklareli city Lüleburgaz district Sakızköy village natural pasture in order to research the effect of soil temperature and moisture on area covered by vegetation, botanical composition and hay and herbage yield. As research area, study was conducted in two different sections defined as A and B located to the north and south of village coppice forest area located within the borders of Kırklareli city Lüleburgaz district Sakızköy village. By this study, hay and herbage yields and botanical compositions depending on weight were determined in research area. By using Loop method, plant species and botanical composition ratios were determined, soil moisture and temperature of the points from where sample was taken, were measured. The relation between soil moisture and temperature with plant species were evaluated by CANOCO 4.5 computer program. Accordingly, the effect of ecological values on vegetative properties was presented. According to research results, soil moisture and temperature have significant effect on vegetation. In the first year when soil moisture was high, hay yield was 290,19 kg/da while the yield was detected as 48,01 kg/da after soil temperature (which is inversely correlated with soil moisture) increased. It was determined that Lolium perenne (one of the dominant species of vegetation) is prevalent in parcels with high moisture while Chrysopogon gryllusis prevalent in parcels where soil temperature is high.