Çimento sektöründe alternatif hammadde ve alternatif yakıt kullanımının çevresel yararlarının değerlendirilmesi
The environmental benefits evaluation of using alternative fuels and alternative raw materials in cement industry
  1. Tez No: 430297
  2. Yazar: EBRU ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEYMA ORDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Türk Çimento Sektörü, endüstriyel ve evsel nitelikli atıkları, lisanslı tesislerinde, alternatif yakıt veya hammadde olarak kullanabilmektedir. Alternatif yakıtlar genel olarak arıtma çamuru, atık yağ, ömrünü tamamlamış lastikler, solvent ve boya grupları altında toplanabilir. Alternatif hammaddeler ise maden atıkları, ısıl işlem atıkları, inşaat atıkları grupları altında değerlendirilebilir. Türkiye' de 2013 yılında çimento fabrikalarında 500.000 ton atık alternatif yakıt, 720.000 ton atık alternatif hammadde olarak değerlendirilmiştir. AB ve ülkemiz mevzuatı uyarınca, tehlikeli atıklardan enerji kazanımı durumunda, atıklar en az 850°C - 1100 °C ortamda 2 saniye süre tutulmalı ve baca gazı arıtma sistemleri kurulmalıdır. Ancak, çimento klinker fırınlarında sıcaklık 900°C - 1400°C olup bekleme süresi en az 5 saniyedir. Bu durumda, yasaların istediğinden daha ileri teknolojik koşullar sağlanmakta olup, toz dışında ilave baca gazı arıtma ünitesi ihtiyacı bulunmamaktadır. Ülkemizin her bölgesinde hali hazırda kurulu olan, ilave arıtma ünitesi gerektirmeyen, emisyonları sürekli ölçüm cihazları ile takip edilen ve herhangi bir yanma atığı bulunmayan çimento fabrikalarının potansiyelinden yararlanılması ve sektörün atık yönetiminde çözüm ortağı olarak görülmesi büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmanın amacı alternatif hammadde ve alternatif yakıt kullanımının ve çevresel yararlarının değerlendirilmesidir. Örnek seçilen çimento tesisinde alternatif hammadde ve alternatif yakıt kullanım durumu, çevresel yararları hakkında bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkish cement sector, industrial and domestic waste, in licensed premises can be used as an alternative fuel or raw materials. Alternative fuels generally sludge, waste oil, rubber end of life can be divided into groups of solvents and paint. The alternative raw mine waste, heat treatment waste, construction waste can be assessed under group. In Turkey, 500,000 tons of waste alternative fuel in cement factories in 2013, 720,000 tons of waste is considered as alternative raw materials. Under the legislation of the EU and our country, in the case of for energy recovery of hazardous waste, the waste of at least 850°C - 1100 °C environment should be kept for 2 seconds and flue gas treatment systems must be installed. However, in the cement kiln temperature 900°C - 1400°C with a dwell time of at least 5 seconds. In this case, you want more advanced technological conditions is provided by law, there is no need for additional flue gas treatment unit outside dust. In every region of our country is already installed, do not require additional treatment units, emissions are monitored by continuous measurement devices and be seen as any burn waste without the potential of the cement factory utilization and partner solutions in waste management sector it is of great importance. The aim of this study was to evaluate the use of alternative fuels and alternative raw materials and environmental benefits. Examples of alternative raw materials and alternative fuels in selected cement plants use state provides information about the environmental benefits.