Serbest yetiştirilen tavukların yemlerine kırmızıbiber ilavesinin yumurta depolama performansına etkileri
Effects of red pepper supplementation to free range laying hens' diets on egg storage performance
  1. Tez No: 430308
  2. Yazar: ESİN ÜNVER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYLİN AĞMA OKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmanın ile serbest yetiştirilen yumurta tavuklarının rasyonlarına %0,75 kırmızıbiber ilavesi sonucu elde edilen yumurtaların depolama süresi ve sıcaklığının yumurta kalite parametreleri üzerine etkilerini araştırmak amaçlanmıştır. 42 haftalık yaştaki Lohmann Kahverengi tavuklardan, yumurtlamanın ardından hemen toplanan yumurtalar 1, 2 ve 3 hafta; oda (23°C,% 64 nem oranı) ve buzdolabı (3°C,% 45 nem oranı) koşullarında depolanmak üzere ayrılmıştır. Kırmızıbiber ilavesinin yumurta dış kalite analiz sonuçları üzerine istatistiki olarak bir etkisi olmadığı gözlenmiştir (P>0,05). En yüksek ağırlık kaybı, oda sıcaklığında 3 hafta süresince depolanan yumurtalarda gözlenmiştir. Buna ek olarak, depolama süresi ve sıcaklığının hava boşluğu yüksekliğini (HBY) istatistiki olarak önemli ölçüde etkilediği tespit edilmiştir. En yüksek HBY 2 ve 3 hafta oda sıcaklığında depolanmış yumurtalarda saptanmıştır. İç kalite parametrelerinden olan yumurta sarısı rengi Roche skalası ve HunterLab cihazı ile ölçülmüştür. Kırmızıbiber ilavesi, depolama süresi ve sıcaklığı Roche skala (RS), L* (parlaklık) ve b* (sarılık ve mavilik) değerleri üzerinde etkili olduğu gözlenmiştir (P0,05). Elde edilen sonuçlara göre, rasyona % 0,75 oranında kırmızıbiber ilavesi arzu edilen yumurta sarısının elde edilmesinde olumlu etki göstermiştir. Bu nedenden dolayı, kırmızıbiberin serbest yetiştirilen yumurta tavuğu rasyonlarında doğal renk maddesi olarak kullanılabileceği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to examine the effects of storage time and temperature on the quality parameters of eggs obtained from free range reared laying hens fed with 0.75% red pepper supplemented to diet. Eggs from 42-wk-old Lohmann Brown hens were sampled immediately after being laid and subjected to storage periods of 1, 2, and 3 wks at room (23°C; 64% humidity) and refrigarator (3°C; 45% humidity) temperatures. Red pepper supplementation statistically had no effect on external egg quality parameters (P>0.05). The highest egg weight loss was observed at room temperature stored eggs by extension of the storage time up to 3 wks. In addition, storage time and temperature had statistically an important effect on the air cell size (ACS). The highest ACS values was determined at 2 and 3 wks stored eggs at room temperature. Egg yolk colour which is one of the internal egg parameters were measured by both Roche colour fan and HunterLab colorimeter. Red pepper supplementation, storage time and temperature were observed to be effective on Roche color fan (RCF) score, Hunter L* (lightness) and b* (yellowness and blueness) values (P0.05). The results indicate that 0.75% red pepper supplementation to layer diets had positive effect and could lead to desired yolk colour. Because of that, red pepper might be used as natural pigments.