Konya-Gevrekli sulamasında performans değerlendirmesi
Performance evaluation in Konya-Gevrekli̇ irrigation
  1. Tez No: 430318
  2. Yazar: CENGİZ ELİÇABUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN TOPAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tez çalışmasında; Gevrekli sulama birliği sahasında sulama performansının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda DSİ 4. Bölge Müdürlüğü, TÜİK ve Gevrekli sulama birliğinin 2008-2013 yıllarına ilişkin verileri kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde: su dağıtım performansı, mali performans ve üretim performansı kapsamında toplam 13 adet göstergeden yararlanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre; birim alana dağıtılan toplam sulama suyu 665 – 1.301 m³/ha, birim sulanan alana dağıtılan yıllık sulama suyu miktarı 2.577 – 5.273 m³/ha, yıllık su temini oranı 0.51-1.04, birim alana düşen toplam işletme, bakım, yönetim masrafı 99-155,7 TL/ha, su ücreti toplama performansı %66,7-99,9, birim alana düşen çalıştırılan personel sayısı 1.7-2.5 kişi/1000 ha, yıllık toplam tarımsal üretim değeri 21.225.000 – 38.898.000 TL, sulanan birim alana karşılık elde edilen gelir 6.451,4 – 11.501,8 TL/ha, şebekeye alınan birim sulama suyuna karşılık elde edilen brüt gelir 1,474-3,814 TL/ha olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, irrigation performance in irrigation lands of Gevrekli Water User Association was evaluated. In this regard, data were used from the 4th General Directorate of State Hydraulic Works, Turkish Statistical Organization (TUIK) as well 2008-2013 records of Gevrekli Water User Association. In evaluation of data, total 13 indicators relevant to the water distribution performance, cost performance and production performance. Following results were found: total water for unit land as 665 – 1.301 m³/ha, total water for irrigated unit land as 2.577 – 5.273 m³/ha and total water obtaining water ratio of 0.51-1.04, total management-maintenance-repair cost for unit area of 99-155.7 TL/ha, water collecting performance of %66.7-99.9, personnel number for unit area of 1.7-2.5 person/1000 ha, annual total agro-production value of 21.225.000 – 38.898.000 TL, net income obtained from unit irrigated area of 6.451.4 – 11501.8 TL/ha, cross income obtaining from the unit water transferred to the irrigation network of 1.474-3.814 TL/ha.