The investigation of adsorption properties of activated carbon obtained from vicia sativa in aqueous solutions
Adi Fiğ' den elde edilen aktif karbonun sulu çözeltilerdeki adsorpsiyon özelliklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 430319
  2. Yazar: ALİ YALÇIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYHAN ABDULLAH CEYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Aktif karbon; geniş yüzey alanına, gözenek hacmine ve adsorplama yeteneğine sahip olan karbonlu bir katıdır. Hem sıvı hem de gaz fazındaki molekülleri adsorplamaktadır. Gaz faz adsorpsiyonunda çoğunlukla mikrogözenekli aktif karbonlar tercih edilirken sıvı faz adsorpsiyonunda mezogözenekli aktif karbonlar tercih edilmektedir. Yüzey alanı, gözenek boyut dağılımı ve kimyasal yüzey karakteristiği kullanım alanını belirlemektedir. İçme suyu arıtımında, atık su işleme tesislerinde, gıda ve kimyasal madde üretim endüstrilerinde, çözücü geri kazanımında, benzin emisyonu kontrolünde ve gaz emisyonu kontrolünde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada; hayvan yemi olarak kullanılan Adi Fiğ' den, ZnCl2 ile kimyasal aktivasyon yöntemi yardımıyla, aktif karbon hazırlanmıştır. Aktif karbonların yapı ve yüzey karakterizasyonu BET ve SEM cihazları ile incelenmiştir. Bununla birlikte, elde edilen en yüksek yüzey alanlı aktif karbonun, sulu çözeltilerinden metilen mavisi giderimin de kullanılabilirliği incelenmiştir. Adsorpsiyon çalışmalarında; sıcaklık, pH, zaman ve derişimi parametreleri incelenmiştir. Elde edilen adsorpsiyon verilerinin, Langmuir, Freundlich ve Temkin izoterm modellerine uygunluğu araştırılmıştır. Deney verilerinin birinci derece hız reaksiyonu, ikinci derece hız reaksiyonu, yalancı birinci derece hız reaksiyonu, yalancı ikinci derece hız reaksiyonu ve partikül içi difüzyon modellerine uygunluğu da belirlenmiştir. Adsorpsiyon işlemi için; aktivasyon enerjisi, ∆G°, ∆H° ve ∆S° gibi termodinamik parametreler hesaplanarak, adsorpsiyon işleminin mekanizması tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Activated carbon is a carbonaceous solid that is capable of adsorbing, has high surface area and pore volume. They can adsorp both liquid and gas phase molecules. While in the gas phase adsorption, microporous activated carbons have been mostly preferred, in the liquid phase adsorption, mesoporous activated carbons have been preferred. Its surface area, pore size distribution and chemical surface characteristics have determined the field of its use. It has been widely used for drinking water treatment, waste water treatment plants, food and chemical material industries, recovery solvent, controlling fuel emission and controlling gas emission. In this study, activated carbon was prepared from The Vicia Sativa that is used as animal feed through chemical activation process, with the impregnation of ZnCl2. Structure and surface characterization of activated carbons were examined with BET and SEM instruments. In addition, the high surface area activated carbon was investigated in terms of methylene blue removel from aqueous solutions. In the adsorption studies; parameters such as temperature, pH, time and solution concentration were examined. It was examined from the point of whether adsorption data obtained match Langmuir, Freundlich or Temkin isotherm model. In addition, it was also determined in terms of whether experiment data match to the first order rate reaction, the second order rate reaction, pseudo-first order rate reaction, pseudo-second order rate reaction or intraparticle diffusion models. The mechanisms of adsorption process was identified, by calculating thermodynamic parameters such as ∆G°, ∆H°, ∆S° and activation energy.