Elektrik akımı kullanarak ısıtma ile testerede kesmede kesme parametrelerinin kesmeye etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effect of cutting parameters in band sawing using heating effect of electric current
- Tez No: 430345
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÜNÜVAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı testere ile kesmede sıcak talaş kaldırma işlemi uygulanarak takım ömrü ve işleme zamanına kesme hızı, ilerleme, itme ve asıl kesme kuvvetleri ve ısıtma akımının etkilerini incelemek ve en uygun kesme parametrelerini bulmaktır. Bu çalışmada elektrik akımı kullanarak ısıtma ile testerede kesme parametrelerinin kesmeye etkileri deneysel olarak incelenmiştir. Ç1040 iş malzemesine belirlenen kesme parametrelerinde (V:kesme hızı, f:ilerleme, I=akım) deneyler yapılmış ve sonuçlar karşılaştırılmıştır. Deneyler sonucunda parametrelerin etkileri hesaplanmış, parametrelerin seçilen seviyelerinde maksimum ve minimum takım ömrü elde edilen değerler bulunmuştur. Akımındaki artışla bir optimum değere kadar takım ömründe artma, optimum nokta aşıldığında ömürde azalma görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to define and calculate: the feed rate, impulse and main cutting forces and the effects of heating flow on tool life. Also it's important to identify the characteristics of the machining operation especially the hot machining processes by sawing then it's necessary to optimize the machining parameters. In this study the objective was to determinate the effects of cutting parameters with heating on sawing, the operation have been conducted using the electric current.At the end of the procedure, the cutting parameters (V: cutting speed, f: feed rate; I: current) were established on workpiece and the results were compared. After these experiment, the effects of the parameters were calculated, the optimization of cutting tool life parameters were defined by selecting the maximum and minimum levels.Experimental results proved that increasing tool life to an optimum value is related to the maximization of current, also it was obvious that the tool life decrease when the optimum point has been exceeding.