Ditiyenopirol (DTP) tip iletken polimerleri kullanarak özgün kolesterol biyosensörlerin yapımı
Construction of inventive cholesterol biosensor using dithienopyrrole type conductive polymers
- Tez No: 430344
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMAHAT KÜÇÜKKOLBAŞI, DOÇ. DR. HÜSEYİN BEKİR YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Kolesterolün vücutta bulunması gereken yapı taşlarından olduğu bilinmektedir. Ancak kandaki kolesterol miktarı artışının sebep olduğu medikal problemler de oldukça yaygındır. Bu sebeple kolesterol miktar tayininin pratik, hızlı ve geniş ölçüm aralığına sahip bir enzim biyosensör ile yapılabilme ihtimali tez çalışmasının ana fikrini oluşturmaktadır. Çalışmada, öncelikle elektron verici yapısı ile öne çıkan yeni nesil iletken polimer 4-(4H-ditiyol[3,2-b:2',3'-d]pirol-4-il)anilin'in sentezi gerçekleştirildi. Sentez karakterizasyonu 1H-NMR, 13C-NMR ile kontrol edildi. Daha sonra, DTP(aril)anilin'in elektropolimerizasyon ile modifiye edildiği camsı karbon elektroda, kolesterol oksidaz enzimi çapraz bağlama yöntemiyle immobilize edildi. Hazırlanan enzim elektrodunun optimum çalışma koşulları ve performans faktörleri belirlendi. Hazırlanan enzim elektrodun optimum çalışma koşulları; immobilizasyon süresi 2 saat, optimum pH değeri 7,5, çalışma potansiyeli -0,7 V olarak belirlendi ve sıcaklık çalışmaları 23±2 ˚C aralıklarında gerçekleştirildi ve 23±2 ˚C sıcaklık değeri olarak alındı. Optimum çalışma koşullarında ölçümleri alınan kolesterol oksidaz enzim elektodunun performans faktörleri ise; çalışma aralığı 2 µM – 23,7 µM, LOD ve LOQ değerleri sırasıyla; 0,27µM ; 0,82µM, enzim aktivitesinin değerlendirilebilmesi için hesaplanan Michealis-Menten sabiti Km değeri 17,81 µM ve raf ömrü süresi 1 hafta olarak tespit edildi. Hazırlanan kolesterol oksidaz biyosensörün rutin analizler için lineer ölçüm aralıklarının yeterli, tekrar kullanılabilirliğinin fazla, operasyon kararlılığının yüksek, ekonomik ve kullanışlı olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Cholesterol is a steroid, which is known as an important constituent in an organism. But the medical problems caused by the increase amount of cholesterol in the blood is also quite common. That's why, cholesterol determination is likely to be able to be carried out by an enzyme biosensor which has a fast and wide measurement range is the main idea of the thesis. At this study, firstly prominent with its electron donating structure new generation conducting polymer 4-(4H-dithienol[3,2-b:2',3'-d]pyrrole-4)aniline is synthesized. Characterisation of polymer is controlled with 1H-NMR and 13C-NMR. Then glassy carbon electrode is modified with DTP(aryl)aniline by electropolymerization. Ideal working conditions and performance factors of prepared enzym electrode is identified. Ideal working conditions; immobilization time 2 hours, ideal pH value 7,5, working potential -0,7 V, ideal temperature 23±2 ˚C are determined. Performance factors are analysed under ideal working conditions of cholesterol oxidase enzym electrode; working range is 2 µM – 23,7 µM, LOD and LOQ values are; 0,27 µM; 0,82µM, Km, Michealis-Menten constant, use for determining the enzym activity is 17,81 µM and storage stability is 1 week.