Bir uzabulunum robotun tasarımı ve gerçeklenmesi
Design and implementation of a telepresence robot
- Tez No: 430354
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUĞRUL ÇAVDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Uzabulunum robotlar, kullanıcılarının uzaktaki insanlarla karşılıklı iletişimini kolaylaştıran ve uzak yerleri sanal olarak gezebilme imkanı sunabilen robotlardır. Çalışmamızda uzaktan kontrol edilebilen, eşzamanlı karşılıklı ses ve görüntü transferi sağlayan uzabulunum robot tasarlanmıştır. Bilgisayarlar soket haberleşme yöntemi ile haberleşmektedir. Kullanıcı, görüntü bilgisi sayesinde uzak ortamı görebilmekte ve robotu arayüz programıyla istediği yöne yönlendirebilmektedir. Robotta bulunan ultrasonik sensörler, robotun engelle arasındaki mesafe bilgisini ölçmektedir. Kritik mesafeye ulaşılması durumunda, motorun o yöne hareketi engellenmektedir. Ayrıca tasarlanan uzabulunum robotta beyaz tahta uygulaması mevcuttur. Bu uygulama sayesinde, kullanıcılar bir görüntü üzerinde veya beyaz bir alanda tartışabilmektedir. Uzabulunum robot, konum tespiti de yapabilmektedir. Uzabulunum robotun konumu istemci arayüzüne önceden yerleştirilmiş harita üzerinde, kullanıcıya gösterilmektedir. Çalışmamızda yapılan uzabulunum robotun engel algılaması, kullanım kolaylığı sağlayan arayüzlere sahip olması, beyaz tahta uygulamasına sahip olması, konumunu belirleyebilmesi ve uygun maliyetli olması gibi avantajları bulunmaktadır. Tasarımı gerçekleştirilen uzabulunum robotun ofislerde, eğitim kurumlarında, sağlık kurumlarında ve evlerde kullanılması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Telepresence robots are robots that enable their users ease mutual communication with remote people and virtually visit remote places. In our study, telepresence robot was developed remotely controlled and concurrent mutually transfer image and voice. The computers can communicate each other using socket communication method. The user can see the remote environment through image information and direct the robot in the direction user wanted through interface program. Ultrasonic distance sensors on the robot measure the distance information between the robot and obstacle. When the robot reaches the specified critical distance, the motor is prevented from moving in that direction. In addition designed telepresence robot has white board application. Mutual users can discuss on an image or a white area due to this application. The telepresence robot is able to determine its location. Position of telepresence robot on map which placed on client interface early is shown user. In our study, the telepresence robot has the advantage of obstacle detection, has interfaces for ease of use, has white board application, can determine the location and be cost-effective. The designed telepresence robot can be used in circumstances such as: in offices, in educational institutions, in health institutions, in homes etc…