Bulut CBS teknolojisi ile turizm haritalarının oluşturulması: Tanzanya örneği
Map making using GIS-cloud technology for tourism industry: The case of Tanzania republic
  1. Tez No: 430359
  2. Yazar: JOSEPH MELCHIOR MANGO
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSNİYE EBRU ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Tanzanya ekonomisi içerisinde turizm önemli bir potansiyele sahip olmasına rağmen, yeterince tanıtım yapılamadığı için istenilen düzeyde ekonomiye katkı sağlayamamaktadır. Turizm sürdürülebilirliği açısından Tanzanya turizm kaynaklarının internet ortamından kullanıcılara daha iyi bir şekilde tanıtımı sağlanması ihtiyacı vardır. Turizm alanında turistik mekanların çekiciliği yanısıra konaklama, yeme-içme, güvenlik ve ulaşım gibi pek çok faktörün de birlikte değerlendirilmesi gerekmektedir. Böylece ülkeyi ziyaret eden yıllık turist sayısında artış sağlanacağı gibi halkın turizm kaynaklarına olan ilgisi de artacaktır, kısacası doğru ve yeterli turizm bilgilerinin, turizmi teşvik etme ve geliştirme noktasında diğer faktörlerlerle birleştirilmesi önemlidir. Günümüzde internet teknolojisi sayesinde dünyanın neresinde olursanız olun ziyaret etmek istediğiniz ülkeler ve turistik ilgi noktaları hakkında bilgi edinmek mümkündür. Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Bulut Bilişim ile harita sunumu gibi gelişen yeni teknolojiler sayesinde üretilen haritaların internet üzerinden tüm kullanıcıların rahatlıkla erişebileceği bir şekilde sunulması, turistlere kolaylık sağlamaktadır. Bu çalışmada, Tanzanya için konumsal tabanlı turizm bilgisi sağlayan bir web sitesi (SBWTT) Bulut Bilişim teknolojisi kullanılarak hazırlanmıştır. Hem konumsal hem de konumsal olmayan Tanzanya Turizm verileri tanımlanmış, toplanmış ve ardından CBS veritabanında kaydedilmiştir. Son olarak MangoMap yazılımında oluşturulan turizm haritaları, hazırlanan konumsal tabanlı web sitesi üzerinde kullanıcılara sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Tourism in Tanzania is one of the important sector that contributes much in the country's economy. However, together with this fact, a lot of great and important tourism resource information are not made available to the large public in the world. For this case, in order to make sure that sustainability in tourism is retained, there is need of using internet environment to promote tourism resources in a proper way so that information can easily be accessed by the public. Apart from tourist attractions, others like food and drinks, security, political stability and transportation system are among of the needed information to be addressed for tourists. That means a proper and adequate information on promoting tourism is critical to merge with the other information factors. By so doing, tourists at large will have enough information on deciding and plan the place to visit and at the end a number of tourist travels will increase. The advancement of GIS and cloud computing technologies has made possible to prepare and present tourists informations using comprehensive dijital maps over the internet environments. By using the presented information on the map, tourists can obtained detailed information when browsing“hovers”over the chosen features via their own devices such as laptops, mobile phones and Tablets. Therefore, this study uses both GIS and cloud computing technologies to develop a Spatially Based Website for Tourism in Tanzania (SBWTT) that contains comprehensive digital maps which are dynamic and interactive for tourists all over the world. The web map applications were prepared with MangoMap mapping tool.