Web haritalarının bulut bilişim ile yayımlanması: Trabzon ili örneği
Publishing web maps with cloud computing: Trabzon city sample
  1. Tez No: 324618
  2. Yazar: ŞEVKET BEDİROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VOLKAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Jeodezi ve Fotogrametri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bulut Bilişim (BB) teknolojisinin kullanımı; veri depolama, veri görüntüleme ve veri işleme gibi konularda kullanıcılara sağladığı avantajlar sayesinde yaygınlaşmaktadır. BB'nin temel avantajları, verilere erişim için mekâna olan bağımlılığı azaltması ve kullandığın kadar öde modeli ile ekonomik çözümler sunmasıdır. Ayrıca BB'de işlem yeteneklerinin kısa sürede artırılıp azaltılabilmesi, esnek bir iş modelinin ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir. BB kullanımında ortaya çıkacak sorunlar arasında, güvenlik, gizlilik ve hukuk sorunları ön plana çıkmaktadır.Konumsal Bulut Bilişim (KBB) sayesinde kullanıcılar, sahip olduğu konumsal verilere, sabit işletim sistemlerine ve cihazlara gerek duymaksızın erişebilmektedir. CBS analizleri; akıllı telefonlar, tablet bilgisayarlar gibi mobil cihazlar ile CBS programlarının kurulmasına gerek kalmadan merkezi sunuculardaki programlar üzerinden hızlı bir şekilde yapılabilmektedir.Bu çalışmada öncelikle BB ve KBB teknolojilerinin; günümüzdeki avantajlarının ve dezavantajlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada konumsal verilerin görüntülenmesi ve CBS analizlerinin KBB teknolojisi ile yapılmıştır. Durum Türkiye açısından incelenmiş, ülkemizdeki yaşanabilecek sorunlar ve çözümleri tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Usage of Cloud Computing (CC) has been increasing day by day, due to the advantages at data store, data view and data processes. Common advantages of CC are, working regardless of place and offering economical solutions with the help of ?pay as you go? model. Also ability of changing computer forces in a short time makes CC elastic. Although these advantages, CC has some disadvantages and these are about security, privacy and juristically problems.With the help of Spatial Cloud Computing (SCC), users may access their spatial data without any need of stationary operating system or devices. By this way, GIS analyses should be done via tablets, smart phones and other mobile devices on web browsers without requiring program installing. Analyse operations are done in central servers and only results are sent to users.In this work, the first aim is investigation of advantages of CC and SCC technologies. Spatial data operations and GIS analyses has been done with the SCC technology. Turkey?s situation at this technology is observed, the possible problems may occur in future are defined and solution of them are researched.