Leo-geo-yer haberleşme sisteminin tasarımı ve performansının iyileştirilmesi: Türkiye örneği
Design and performance improvement of leo-geo-ground station communication system: Turkey example
- Tez No: 430369
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI ÇAVDAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Yeryüzünden bilimsel, askeri veya kamu amaçlı herhangi bir görüntünün toplanması için LEO uydular yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak kullanılan LEO uydunun yörüngesine bağlı olarak kurulan yer istasyonları, uydu ile sınırlı bir haberleşme süresine sahip olmakta ve genelde kutup bölgesinde başka bir ülke topraklarına konuşlandırılmaktadır. Ancak bir GEO uydunun LEO uydudan gelen verileri anahtarlayarak doğrudan yere ulaştırma fikri, gün geçtikçe daha ilgi çekici olmaktadır. Konu hakkında yapılan çalışmalar ve testler, iki uydu arasında lazer haberleşmenin kullanılabileceğini ve GEO uydudan yer istasyonuna/istasyonlarına verinin aktarılması için de RF kullanılabileceğini göstermiştir. Yapılan bu çalışmada, Türkiye odaklı olarak LEO-GEO-Yer haberleşme sistemi iyileştirilmiş, geliştirilen çözümler ile sistemin kesintisizlik yüzdesi artırılmış ve belirlenen bir hedef bölgeden daha fazla verinin toplanılması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The LEO satellite have been used commonly to collect information from Earth surface for science, military or any other governmental missions. The satellite then transmits the collected data to the dedicated ground stations in polar region or inside the target country. Because of the limited observation of these ground stations, the LEO satellite has limited time interval for data transmission. On the other hand, using a GEO satellite to relay the data to the main ground station is becoming more popular recently because of its advantages. There are also successful experiments and studies on the subject. In this study, a system consists of LEO-GEO and Ground station is suggested and some system parameters are improved. By doing so, an uninterruptable and more data transmission is achieved from LEO to Ground stations via GEO satellite for Turkey example. The laser communication link between LEO and GEO is selected. From GEO to Ground; RF link is selected.