Yumrubaşın balıkçı gemilerinin direncine olan etkisinin sistematik olarak incelenmesi
A systematic investigation of the effects of various bulbous bows on resistance of fishing boats
- Tez No: 430371
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN KÖSE, DOÇ. DR. MUHSİN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Türk balıkçı tekneleri, direnç ve sevk yönünden önemli sayılabilecek yetersizlikler içinde bulunmaktadır. Bundan dolayı normalde gerekenden daha güçlü makineler ile donatılmaktadırlar. Ancak tekne formlarının elverişsizliği nedeni ile istenilen hıza ulaşılamamaktadır. Elde bilimsel bir veri olmadığından dolayı balıkçı teknelerine gelişigüzel, deneme yanılma yoluyla yumrubaş eklemeleri yapılmakta ama yine de istenilen sürate erişilememektedir. Sunulan çalışmada, balıkçı gemileri için en uygun yumrubaşın tespit edilebilmesi amacıyla, İTÜ Balıkçı Gemileri Serisi tekne formlarından 148/3, 148/4, 148/8 ve 148/9 kodlu balıkçı gemilerine Delta ( ), Nabla ( ) ve Eliptik (O) kesitli yumrubaşlar eklenmiştir. İlk önce, belirlenen Fn değerlerinde 4 ana formun HAD analizleri Gerçeklenebilir k-e Modeli ve VOF metodu kullanılarak yapılmıştır. HAD analizlerinden elde edilen toplam direnç değerleri ile deney sonuçlarından Froude ve Hughes yöntemleriyle elde edilen toplam direnç sonuçları karşılaştırılarak birbirleriyle uyumlulukları kontrol edilmiştir. Böylece, deney verileri olmayan yumrubaşlı tekne formlarının HAD analizlerinde kullanılacak yöntem ve referans değerler belirlenmiştir. Sonra, oluşturulan yumrubaşlı formların HAD analizleri yapılarak elde edilen sürtünme direnci, basınç direnci ve toplam direnç değerleri, yumrubaşsız formlarınkilerle karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar CB, L/B oranı ve yumrubaş tiplerine göre karşılaştırıldığında, eliptik tipi yumrubaşın balıkçı gemileri için en uygun yumrubaş olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkish fishing vessels have handicaps which may be considered significant in terms of resistance and propulsion. Therefore they are equipped with more powerful engines than normally required. Yet, they could not reach the desired speed due to the inadequate hull forms. Since there is not enough scientific data, there are applications of superficial bulb installations on fishing vessels which could not improve the situation. In this study, Delta ( ), Nabla ( ) and Elliptical (O) shaped bulbs are implemented to ITU Fishing Boats Series hull forms of 148/3, 148/4, 148/8 and 148/9 in order to determine the most appropriate bulbous bow for fishing vessels. Initially, in defined Fn values, CFD analyses on four main forms are performed by using Realizable k-e Model and VOF method. The total resistance values obtained by the CFD analyses and by the existing experiment results via Froude and Hughes methods are compared and examined. Thus, the methods and reference values of CFD analyses are determined for the hull forms with bulbs which do not have experiment results. Subsequently, the CFD results of frictional resistance, pressure resistance and total resistance values for actual hulls and hulls with bulbs are compared. Following the examination of results in terms of CB, L/B and bulb types, it is determined that the elliptical bulb type is the most suitable bulb type for the fishing vessels.