Mega yatlarda yumrubaş uygulamaları
Bulbous bow applications for mega yachts
  1. Tez No: 297139
  2. Yazar: MURAT KARABULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDİ KÜKNER, PROF. DR. AHMET DURSUN ALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Gemi Mühendisliği, Marine, Marine Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Artan yakıt maliyetlerine paralel olarak, gemi inşaa sanayinde gemi direncini azaltmak maksadıyla yapılan gemi formu üzerindeki modifikasyonlar hızla önem kazanmaktadır. Bu yöntemler arasında en etkililerinden biri olan yumrubaş uygulamaları, gemi direncini azaltmak maksadıyla uygulandığı gibi, aynı zamanda daha süratli gitmek maksadıyla da kullanılabilmektedir.Yumrubaş uygulamalarında mega yatlar, ticari gemilere göre uygulanma sıklıklarına bakıldığında arka planda kalmıştır. Bu durumun esas nedeni, magayatların lüksü ve konforu simgelemelerinden, bu tarz ekonomik araştırmaların yapılması esas isteklerin gerisinde kalmasıdır.Sunulan bu çalışmada, çeşitli yumrubaş formları, seçilen ana mega yat formuna uygulanmıştır. Daha sonra bu formlar, direnç yönünden Holtrop-Mennen güç tahmin yöntemine göre detaylı olarak incelenmiştir. Bir sonraki aşamada, yumrubaşların mega yatlarda, stabiliteye ve denizciliğe olan etkileri tartışılmıştır. Ayrıca, yumrubaş uygulamalarının tekne formuna getirdiği diğer faydalardan bahsedilmiştir.Çalışma neticesinde mega yatlarda yumrubaş seçimi sırasında direnç yönüyle birlikte; yumrubaşların denizcilik ve stabiliteye olan etkileri de göz önünde bulundurularak seçim yapılması ön görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Corresponding to the incremental fuel costs, modifications on the hull form for decreasing the hull resistance comes into question in the ship building industry. One of these modifications is the application of bulbous bows which are used for decreasing the hull resistance and also for increasing the hull?s speed.Bulbous bow applications for mega yachts respect to merchant ships keep in the background in the practice field. The main reason of this fact is that due to mega yachts symbolize luxury and comfort, this type of economical researches take part behind the main demands.In this study, various types of bulbous bows are applied to main mega yacht hull form. After, these forms are examined in details by using the Holtrop-Mennen power prediction method. In the next process, the effects of bulbous bows to stability and seakeeping in mega yachts are discussed. Moreover, benefits of bulbous bow applications on mega yachts are mentioned.As a result of this study, while deciding the bulbous bow type on mega yachts in the early design stages, effects to stability and to seakeeping need to be taken into account along with the resistance effect.