Hypera postica (Gyllenhall)'nın fungal patojenlerinin belirlenmesi ve fungal mücadele etmeninin araştırılması
Determination of fungal pathogens and investigation of fungal agents of Hypera postica (Gyllenhall)
- Tez No: 430372
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Hypera postica (Yonca hortumluböceği) (Col: Curculionidae), yonca ve yoncaya yakın legümenlerde ciddi zararlara neden olmaktadır. Kimyasal, mekanik ve biyolojik tüm mücadele yöntemlerine rağmen, H. postica'nın yonca alanlarındaki zararı halen etkili bir şekilde devam etmektedir. Bu çalışmada, H. postica'ya karşı etkili bir fungal etmen tespit etmek amacıyla, H. postica'dan 8 adet fungus izole edildi. Morfolojik (enfeksiyon şekli, koloni morfolojisi, spor şekli) ve moleküler (ITS1-5.8S ITS2 gen bölgesi, EF1-α, RPB1ve Bloc sekansları) karakterizasyon sonucunda izolatların Beauveria bassiana (HpI-2, HpI-6, HpI-7, HpI-10, HpA-3, HpA-4, HpA-5) ve Beauveria pseudobassiana (HpI-4) olduğu belirlendi. Böyle bir çalışma H. postica üzerinde ilk kez gerçekleştirildi. Ayrıca, izolatların zararlıya karşı virülansları da belirlendi. İzolatlar 1×105, 1×106, 1×107, 1×108 konidia ml-1 yoğunlukta hem larva hem de erginlere uygulandı. Larvalara karşı en yüksek ölüm oranları 14 gün içinde %100 olarak HpA-5 (B. bassiana) ve %97 olarak HpI-4 (B. pseudobassiana)'ten elde edildi. Ayrıca, erginler üzerinde en yüksek ölüm değerleri ise yine 14 günlük süre içerisinde sırasıyla %98 ve %95 oranlarında HpA-5 ve HpI-4 izolatlarından sağlandı. Bu sonuçlar, virulansı yüksek olan izolatların H. postica'ya karşı mikrobiyal ve entegre mücadele uygulamalarında umut verici olduklarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Hypera postica (Alfalfa weevil) (Col: Curculionidae) causes serious damage in alfalfa and a few closely related legumes. Despite the chemical, mechanical and biological methods, the damage of H. postica in the alfalfa fields is still continues seriously. In order to, determine an effective fungal agent against H. postica we 8 fungal strains had been isolated from field collected H. postica. After morphologic (infection pattern, colony morphology, spore shape) and molecular (ITS1-5.8S ITS2 gene area, EF1-α, Bloc, RPB1, sequences) characterizations, the isolates were identified as Beauveria bassiana (HpI-2, HpI-6, HpI-7, HpI-10, HpA-3, HpA-4, HpA-5) and Beauveria pseudobassiana (HpI-4). All isolates were isolated from H. postica for the first time. In addition, virulence of these isolates against H. postica was determined. Spore suspensions of 1×105, 1×106, 1×107, 1×108 conidia ml-1 were applied to both larvae and adults. The highest mortality for larvae were obtained from isolate HpA-5 (B. bassiana) with 100% mortality and HpI-4 (B. pseudobassiana) with 97% mortality within 14 days. The highest mortality for adults were obtained with isolates HpA-5 (B. bassiana) and HpI-4 (B. pseudobassiana) with 98% and 95% mortality within 14 days, respectively. These results are indeed promising, considering isolates with high virulence; they can be used for microbial and entegrated management against H. postica.