Color fingerprints of directors
Yönetmenlerin renk parmak izleri
- Tez No: 430388
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ANDREAS TRESKE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu tez, bir yönetmenin filmlerinde renk kimliği varlığının analizi ve tespiti için yeni bir metod ve bunun örnek bir uygulaması sunmaktadır. Bu kimlik var olduğu durumda, söz konusun yönetmen için bir renk parmak izi, bir imza niteliği oluşturmaktadır. Dünyaca ünlü yönetmenlerin bu özelliğe sahip olduğu bilinmektedir. Bu çalışma 3 Türk yönetmen için renk kimliğinin varlığına somut delil yaratmak amaçlıdır. Örnek durum olarak Türk yönetmenler Fatih Akın,,Nuri Bilge Ceylan ve Zeki Demirkubuz seçilmiştir. Her üç yönetmende de renk kullanımının karakteristik olduğu gösterilmiştir. Faith Akın en belirgin renk kimliği sergileyen yönetmen olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a new analysis and determination method and its example application for the presence of the Kolorit (color use characteristics) specific for a director in his/her films. This characteristic if present forms a color finger print, a signature for that director. Worldwide well known directors are known to have this property. This study aims to introduce a material evidence for the presence of Kolorit for 3 Turkish directors. Example cases are selected to be Turkish directors Fatih Akın, Nuri Bilge Ceylan and Zeki Demirkubuz. It is shown that all three directors have characteristic color use in their films., We have found that the strongest color identity displayed by Fatih Akın.